Aino jäätelön energia pitoisuus huomattava!
Olin aiemmin tottunut puoli pakettia kerralla syömään. Eli 450ml, joka suunnilleen samat grammoina. 100g/227kcal sisältää eli puoli pakettia yli 1000kcal. Aika paljon kuitenkin kun tämä ei nälkää kauaa pidä.
Kommentit (12)
"Annos 100ml" "Pakkaus sisältää 9 annosta" lukee ainakin jossain aino paketissa
Eikai noita syömällä syödä koko pakettia vaan pikku makeana jälkiruokana 1dl annos.
Tottunut 1/2 pakettia kerralla syömään..😃
Etkö ole koskaan lukenut tuoteselostetta? Väittävät, että sellainen 900 ml jäätelöä painaisi noin 500 g vähän sen mukaan, paljonko siinä on esim. suklaata. Joten se sinun 450 ml jäätelöäsi painaa noin 250 g, kuten joku jo kertoikin.
Oikea jäätelö on tehty kermasta ja muista kunnon aineksista, eikä se ole mitään kevythöttöä. Ah ja voi italialaista oikeaa gelatoa!! Mutta ei jäätelöä ole tarkoituskaan syödä litratolkulla.
En osta Aino-jäätelöitä koskaan siitä syystä että niissä on liikaa sokeria. Jäätelö on nykyisin niin kallista että teen mieluummin itse.
Ei nälkää kauan pidä, tuohan on vaan jälkiruoka.
Nälkääsikö sinä syöt jäätelöä?
Ei, se on tarkoitus olla vain harvinaista herkkua.
Kaikki jäätelöt sisältää paljon energiaa. Eivät sovi pääruuaksi. Tämä on varmaan kaikille selvää.
Kannattaa tyytyä tavalliseen Pirkan vaniljaan, mustaakseni hatusta 1 litran paketissa on 800 kcal, kun paketti paikaa 0,5 kg tai vähemmän ja Ainossa on extra-kaloreita koska on herkullisia aineosia enemmän.
Juurihan oli juttua 0,5 kg juustonaksujäätelöstä, jossa pieni jäätelövalmistaja on sekoittanut jäätelöä ja juustonaksuja, ja on kuulemma taivallisen hyvää (IS:n tai jonkun testin mukana) ... voi varmaan tehdä itsekin juustonaksujäätelöä Pirkan vaniljasta ja halvoista juustonaksuista :D .. sama juttu, lakritsijäätöelöä voi tehdä halvemmalla ostamalla vanijajäätelöä ja Rainbown lakuja, jne.
ei ole "suunnilleen sama grammoina". Jäätelö on paljon kevyempää kuin vesi.
450 ml on noin 250 g.