Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Jaahas jaaha.s joku

Vierailija
16.09.2025 |

Suuttui siitäkin että 1000€ euron kalusterahssra  msmuilke oli puhe joskus? Ei voi olla totta?

Kerroin serkustani tällä palstalla, jolla oli aikoinaan huono tilanne. Ensinnäkin maksuhäiriömerkintä, jotain ei voinut ostaa  mitään luotolle.  Sai TT-tukea. Kaikki kalusteet lähes  20 vuotta vanhoja. Sohvasta  irronnut päällisin. Ruokapöytä ja tuolit hajosivat liitoksistaan. Sängyt olusi pitänyt uusia. 

 

Kyllä olisi vaikka 1000€ kalusteraha tai laina tullut tarpeeseen tuolloin, mutta ei! Sitähän ei TTtuella elävä saa. 

Sossu järjesti jostain helvetin sossu keskuksesta  sängyt, mutra muuhun ei ota kantaa voiko hankkia vai ei. 

Sen sijaan v. 2010 serkku pakotettiin ottamaan laina kaupungilta kun ei saanut opintolainaa pankista, eikä  TT- tukea. Onko tuo vain suomalaisille tuo laina? Ulosotossa komeilee nyt tuo 1200€,  joka otettiin peruselinkuluihin. 



Vieläkö jlolu potää  naurettavana, että jotsin hieman kirpaisee se, että joku joka on juuri tullut maahan voi mennä tonni kourassa ostamaan uudet varusteet. Ja perheellinen saa varmasn 4000€ jos 4 lasta? Serkullani tuolloin 4 ala-ikäistä ja sai 0 euroa! ? 



Ja ei, se lasten isä ei voinut auttaa taloudellisesti jos joku edes yrittää  urputtaa että se on se syy. Mistä helvetistö te tiedätte mikö sen taloudellinen tulanne  oli silloin? Ei todelkakasn sama kun nyt. 

 

Huh. Onneksi sentään oli äiti, joka joskus pystyi auttamaan. 

Voisiko TT-tukeen  lisätä vaikka kalustelainsn tai jonkun rahan, jos   sossuvierailulla tulee todetuksi että tarvetta on? Sen sijasn urputetaan paskaa suu ruskeana.

 

Turha urputtaa sitä, että kaikki mahdollisuudet on ollut kouluttautua ja sitö tai tätä. Haista pitkä psska! . Todettu on, että vaikka olisit helvetin älykäs, jos joudut törkeän ja rikollisen gang stalkingin kohterksi, jopa sun ja sun lasten koulutus ja työpaikka mahdolliduudet sabotoudaan!  

Turha urputtaa että ihan oma vika. jos on maksuhäiriö ja oma vika sitä ja tätä. Vaikka kuinka olisi oma vika, onko oikesdti kohtuullista tuon laatuiset tilanteet? Siis käytännössä maksuhäiriöiden kanssa työttömänä, on pahemmassa tilanteessa kun juuri Suomeen muuttanut msmu tai  vankilasta vapautunut väkivaltarikollinen!

Kamalaa ja varsin hilpeää samalla. 

 

Onkio muuten muussa maissa 20 vuoden velkavankeus myös? 

Sitten joku myhäilee. Niin, ei se niin upeaa ole se 1000€ euron kalusteraha ;jos lapsia niin miuten paljon enemmön)

Ai ei vsi? Kyllä se ainakin itselleni olisi ollut. Tännekin kun muutin, niin jouduin kinuamassa äitini ostamaan muutaman huonekalun kuten sängyt, tsi  olisimme olleet ilman. Kiitos Suomi! 

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kaksi yksi