Nykyinen varhaiskasvatus syynä koulujen kuriongelmiin
Nykyisin varhaiskasvatuksessa lapsille ei jää enää aikaa. Opettaja keskittyy raporttien kirjoittamiseen ja on poissa hoitotyöstä. Lapsia ohjataan yhä vähemmän käyttäytymään hyvin, koska hoitajia lasta kohti on niin vähän, kun yksi on aina poissa kirjoittamassa raporttia. Yksi henkilä voi huolehtia 15 lapsen pukemisesta ulos. Siinä samalla osa lapsista puree, lyö, potkii, riisuu vaatteita tms. Hoitajilla ei riitä aikaa kasvatustyöhön. Sitten kouluihin menevät nämä raakileet, joista osa jopa eskari-iässä vielä puree muita, kun ei kukaan ehdi koskaan kieltää tai torua
Oma lukunsa on tietenkin lepsu koulu, mutta siemen huonolle käytökselle luodaan päiväkodissa.
Kommentit (6)
lisäksi varhaiskasvatuksessa opetetaan jo lapsille että sukupuolia voi olla monta ja ville voi ollakin jenni
Opettajat eivät ole pois hoitotyöstä. Meillä kaikkia tarvitaan jatkuvasti kiinni omaan pienryhmäänsä, joten edes lakisääteistä sak (Suunnittelu, Arviointi, Kehittäminen) aikaa, joka on tunti päivässä, on mahdotonta järjestää.
Turhaa syytät päiväkoteja. Kyseessä on monen tekijän summa. Vanhemuus kadoksissa, some, muksut kasvaneet kiinni puhelimiin, sekä kasvatuskulttuurin muutos ylipäätään.
Mistä tiedät?