"Pääsin sairaalajaksolle ja psykiatriseen hoitosuhteeseen vasta syötyäni kourallisen lääkkeitä"
https://www.helsinginuutiset.fi/paikalliset/8829642
Terveyskeskuksen lääkärille pääsyn vaikeus on yksi syy, miksi matalista koroista huolimatta nekin, joilla on rahaa, makuuttavat varojaan tileillään eivät kuluta tai mene asuntokaupoille. Päästäkseen hoitoon kansalainen tarvitsee säästöjä.
Hoitajat ovat terveyskeskuksissa kuin vartijoita, joiden puheille pääsee vain, jos jaksaa kärsivällisesti viestitellä ja odotella. Houkutus on jopa liioitella oireitaan päästäkseen valkotakkisten puheille.
Eräs Helsingin keskustassa asuva korkeakoulutettu nainen turvautui äärimmäiseen keinoon uupuessaan terveyskeskuksen pallotteluun. Työnsä vuoksi hän ei halunnut kertoa kokemuksistaan omalla nimellään. Helsingin Uutiset on nähnyt hänen terveysdokumenttejaan.
Nainen otti itsetuhoisesti lääkkeitä yliannoksen saadakseen pätevää psykiatrista hoitoa.
Voin todella huonosti ja jouduin itse päättelemään, mikä lääkkeistä aiheutti sietämättömiä sivuoireita. Otin lopulta yliannoksen, mutta päätin vielä tajuissani soittaa ambulanssin, huokaa nainen.
Naisen mukaan Viiskulman terveysasemalla lääkärille pääsy on työlästä ja lääkäreiden vaihtuvuus turhauttaa. Jos lääkärille onnistuu pääsemään, sairaskertomuksen käsittely alkaa aina alusta ja hoito junnaa paikallaan.
Olen menettänyt uskoni järjestelmään, eikä minulla ole varaa yksityisiin palveluihin. Pääsin sairaalajaksolle ja psykiatriseen hoitosuhteeseen vasta syötyäni kourallisen lääkkeitä. Terveyskeskuksessa sanotaan aina vain, että seuraillaan tilannetta.
Naisen pienemmätkin vaivat olivat jääneet ajoissa hoitamatta. Pahaan ihottumaan ja nivelkipuihin hän sai ajan vasta hoitotakuun viimeisellä hetkellä, kolmen kuukauden odottelun jälkeen.
Kun hoitoa ei saanut, iho menee yöllä raapimisesta vereslihalle. Jos ei ole rahaa yksityiseen hoitoon, on vain kärsittävä.
Yhden ihmisen kokemus ei ole todiste koko terveydenhuollon tilasta, mutta samankaltaisia ongelmia puidaan päivästä toiseen somessa ja keskustelupalstoilla. Eräs kokenut lääkäri kuvasi tilannetta: Joidenkin kollegojen kanssa puhumme terveyskeskuksiin rakennetusta potilaan ja lääkärin välisestä esteradasta.
Lääkäriliiton kyselyjen mukaan lähes 40 prosenttia terveyskeskuksen potilaista kertoo joutuneensa turvautumaan yksityislääkäriin. Järjestelmä on rakennettu niin, että hoitajat toimivat lääkärille pääsyn portinvartijoina ja digitaalinen ajanvaraus sekä pitkät kyselypatterit ovat toinen tehokas keino jarruttaa lääkärille pääsyä.
- -
Kiireellisiä tapauksia varten on rakennettu oma verkkopohjainen esterata. Ensin pitää tutustua Terveyskirjastoon, tehdä itse hoidon arviointi ja jatkaa sitten Omaolo-kysymyspatterin täyttämistä ennen kuin mahdollinen lupa lääkärille heltiää.
Sairaan pitää siis hallita digikanavat, jaksaa diagnosoida itseään, vastata kysymyksiin sairaana ja päättää selviääkö vaivoista itsehoito-ohjeilla. Otanko riskin, onko rintakipuni tarpeeksi kova, hellittäväkö oireet myöhemmin vai tapahtuuko jotain kohtalokasta, jos en saa apua?
Vakavissa oireissa ohje kuitenkin neuvoo soittamaan hätänumeroon. Onko potilas aina selvillä, mikä on tarpeeksi vakava oire?
Hallitus on päättänyt vapauttaa yhden ryhmän näistä ongelmista. Elokuun alusta yli 65-vuotiaat pääsevät yksityislääkärille hintaan 28 euroa.
Redin Terveystalossa käynti oli täysin erilainen kuin terveyskeskuksessa. Vastaanotossa ei kysytty edes, mikä vaivaa, muistutettiin vain, että potilaalla on vielä toinen 28 euron käynti vuoden 2025 aikana. Seniorit saavat nyt luksuspalvelua toisin kuin terveyskeskuksesta kadun toiselta puolelta.