Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Saako vauvan sinkkuäiti deittailla?

Vierailija
13.09.2025 |

Mies petti ja jätti, kun olin raskaana. Siitä lähtien olen pärjäillyt yksin, lapsen isä viettää pari kertaa kuussa aikaa lapsensa kanssa. 

Vauva täyttää pian 6kk ja tuntuu siltä, että haluaisin jotain kevyttä deittailua, kun lapsi on isänsä kanssa. Kaipaan hirveästi läheisyyttä ja seuraa, mutta mitään vakavaa en toivo. En etsi lapselleni isää. Hänellä sellainen on jo, vaikkei ehkä mikään valioyksilö.

Tiedän, että moni tuomitsee tällaisen. Pitäisi keskittyä vauvaan. Minä keskityn vauvaan, lähes 100% ajastani ja annan hänelle kaikkeni. Hän on minulle kaikista rakkain ja tärkein. Mutta silti minullakin on aikuisten tarpeita ja koen epäreiluna tämän asetelman, että minut hylättiin paitsi tulevana äitinä, myös naisena ja puolisona juuri siinä elämänvaiheessa, kun olin haavoittuvimmillani.

Mitä sanotte, saako vauvan äiti deittailla? Onko se moraalitonta? Haluaako kukaan edes kevyttä tapailua pienen lapsen äidin kanssa?

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
13.09.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksi se olisi moraalitonta? Kun lapsesi on isänsä luona, voi hyvillä mielin tavata muita miehiä. Älä ota tuollaisia paineita! 

 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kahdeksan kuusi