Sen jälkeen kun on itse käynyt terapiassa, on aika raskasta viettää aikaa sellaisten kanssa, jotka selkeästi eivät ole käyneet terapiassa
Ja siis eihän ihmisestä näy ulkoapäin, käykö tai onko käynyt terapiassa, mutta sitten kun itsellä on ollut pidempi itsetutkiskelujakso, jotenkin sitä huomaa ketkä ovat työstäneet itseään ja ajatuksiaan. Allekirjoitatteko?
Kommentit (28)
On myös olemassa ihmisiä, jotka ovat tasapainoisia ja suoria, eivätkä tarvitse monimutkaisia itsetutkiskelun kerroksia.
Mun mielestä taas terapian jälkeen on helpompi ymmärtää omia reaktioitaan muihin ihmisiin ja heidän puheisiinsa ja sillä tavoin keskustelut joissa ollaan kovin eri mieltä ovat itselle helpompia käsitellä.
Ne ihmiset jotka ovat terapiassa saaneet suuria oivalluksia ovat todella raskaita, kun ne eivät tajua että muille ne suuret oivallukset on selvinnyt jo tyyliin lapsena tai viimeistään nuoruudessa.
Jotkut työstää itseään ihan ilman terapeuttiakin, ei se mikään viimeinen hartaus ole, kuin joku vahdittu rautaportti. Paljon raskaampia ovat ihmiset jotka pitävät itseään valaistuneina kun ovat saaneet vihdoinkin aikaiseksi jonkin ajatuksen.
Käyn itse siis terapiassa.
Itse välttelen terapiaan turvautuneita henkilöitä. Pidän enemmän henkisesti tasapainoisten ihmisten seurasta.
Vierailija kirjoitti:
Itse välttelen terapiaan turvautuneita henkilöitä. Pidän enemmän henkisesti tasapainoisten ihmisten seurasta.
Henkisesti tasapainoinen voi myös olla terapiassa käynyt.
Vierailija kirjoitti:
Itse välttelen terapiaan turvautuneita henkilöitä. Pidän enemmän henkisesti tasapainoisten ihmisten seurasta.
Terapiassa käyneen erottaa.
People have to get therapy because of those who don't think they need therapy
Suomalaisten terapiakulut vuodessa on nyt 1.7 miljardia euroa vuodessa. pitäisi saada mahdollisimman nopeasti viisinkertaistettua nämä terapiakulut ja idemmällä tähtäimellä kymmenkertaistettua.
Mistä teitä turhan lässyttäjiä riittää. Sinua ei kuuntele ilmaiseksi kukasn! Siksi käyt reppana terapiassa.
Jotkut osaa hoitaa ongelmansa itse eikä ulkoista sitä ongelmien ratkaisua muille. Jotkut osaa tehdä itse omia ratkaisuja ilman ohjausta vaikka ne ei ole jonkun terapeutin erikseen hyväksymään ratkaisuja. Ja suoraan sanottuna miesten ongelmiin harvemmin auttaa juttelua juoruilu mikä auttaa hyvin monen naisen ongelmiin ja mies ei oikein voi ulkoistaa ongelmien ratkaisua muille kun tämä yhteiskunta ja naiset vaatii että mies on se joka ratkaisee ongelmat mistä naiset vain juttelee
Raskaista on sellaisten seura, jotka tarvitsisivat jotain apua. Esimerkiksi tunnen nuorena vanhempansa menettäneen ihmisen joka edelleen kolmekymppisenä elää kaiken sen kautta. Omassa mielessään hän on aina orpo, orvoksi jäänyt lapsi, ja kaikkien muidenkin pitäisi hänen mielestään elää sen mukaan.
En allekirjoita, eivät kaikki tarvitse terapiaa ollakseen tasapainoisempia.
Mutta siinä saattaa terapian myötä valaistua, miten epätasapainoisia ne ennen terapiaa alkaneet läheisetkin ihmissuhteet ovat olleet.
Terapiassa käytyäni haistoin ap:n kaltaiset typerät aivopestyt tärkeilijät niin hyvin, että osasin vältellä jo ennen paremmin tutustumista.
Ne käyttävät sua terapeuttina ja muita ongelmiinsa, sen sijaan että menisivät ammattilaiselle.
Kun rakastat noin lujaa omia pierujasi, niin suosittelen paskantamaan tyynylle.
Mutta tietäisitpä miten raskasta se on terapiaa käymättömälle viettää aikaa niiden kanssa, jotka käyvät, ja alkavat siirtämään terapiatraumaansa :D
Vierailija kirjoitti:
People have to get therapy because of those who don't think they need therapy
Just tämä!!!!
Ei se itsetutkiskelu terapiaa aina vaadi. Mutta viihdyn kyllä paremmin sellaisten kanssa, joilla on jonkinlainen käsitys ihmismielestä, ymmärtävät että joku voi nähdä asiat toisin ja silti hyväksyvät sen. En ole vielä terapiaan päässyt, mutta oikeastaan aina jutellut näistä asioista eri ihmisten kanssa hyvin luontevasti. Ehkä ap kaipaat vielä lisää terapiaa, kun et osaa nähdä, että jotkut voivat kehittyä ihan itsenäisestikin tai olla jopa luonnostaan ns. korkeammalla tasolla.