Lue keskustelun säännöt.
Suomalaiset eivät ole empaattinen kansa joten on helppo tappaa toinen
Kommentit (4)
Suomi jäi kuudenneksi viimeiseksi, hännänhuippu oli Liettua. Kolmen kärjen muodostivat Ecuador, Saudi-Arabia ja Peru, neljännelle sijalle ylsi Tanska.
Tutkimus tehtiin verkkokyselyiden pohjalta, ja se perustuu yli 100 000 aikuisen vastauksiin. Tuloksista uutisoivat muun muassa Kaleva ja Turun Sanomat.
Psykoterapeutti Antti Suvanto on Suomen sijoituksesta hiukan hämmästynyt. Hänen mukaansa suomalaiset ovat kyllä melko järkivetoista ja vaitonaista kansaa, mutta se ei vähennä tunneälyä.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Olen empaattinen, teen töitä kaltaistenne kanssa, mikä on minulle rankkaa.
Pidän käsittämättömänä muiden vahingoittamista fyysisesti, vaikka asumme julman roistokansan naapureina.
Tuoreen yhdysvaltalaistutkimuksen mukaan myötätunto ei ole suomalaisilla verissä. Totta tai ei, psykoterapeutin mukaan myötätuntoa voi ja kannattaa opetella.