Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Odotus ja Migreeni ?

Vierailija
15.09.2008 |

Onko kellään kokemuksia odotuksen aikaisista migreeneistä ja mistä olette löytäneet siihen avun?

Kertokaahan kokemuksianne ja apukeinoja joista on ollut apua?!

Kommentit (11)

Vierailija
1/11 |
15.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

odottamisen ajaksi ja ajaksi vielä sen jälkeenkin.



Voisiko hierojalla käynnistä olla apua? Tai ehkäpä riippuu siitä mistä se migreeni johtuu.

Vierailija
2/11 |
15.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei siihen oikein mikään auttanut. Parasetamoli lievensi kipua hieman. Mä kävin meidän työterveysasemalla lepäämässä ennen kuin migreeni iski kunnolla. Sain sillä lievennettyä tai viivytettyä.



Mulla oli kipu liki päivittäistä, mutta harvoin täysin lamaannuttavaa. Normaalisti mulla migreeni on kyllä todella lamaannuttava, mutta kohtauksia on harvoin.



Joillekin on määrätty jotain tujumpiakin lääkkeitä, mutta mä en kysellyt, koska mulla oli aika paljon muitakin lääkkeitä käytössä.



Joillekin akupunktio on auttanut.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/11 |
15.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

ilmeni aurallinen migreeni tässä vasta nyt kun kuopus oli 1,5v kolme aurallista migreeniohtausta oli yhen kuukauden sisällä... menin vyöhyketerapiaan ja nyt sen jälkeen ei oo enää noita tullu

Vierailija
4/11 |
15.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja kahden raskauteni aikana molemmissa sain vain kerran tosi vaikean kohtauksen. Muita lääkkeitä kuin parasetamolia ei saa käyttää, ja kun minä kerran oksennan migreenikohtauksen aikana, jouduin molemmilla kerroilla menemään päivystykseen, ja sain suoneen parasetamolia. se auttooi. Muuten pää oli tosi rauhallinen,ei muita kohtauksia. Alkoivat taas vasta sitten kun imetys loppui.

Vierailija
5/11 |
15.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Esikoisen odotus oli yhtä helvettiä rv 12 rv 28 asti. 3-6kertaa viikossa oli todella raju migreeni kohtaus. Joka kesti yleensä vähintään 8tuntia, pahimmillaan 2 vuorokautta putkella.

Siihen sitten migreenin jälkeinen tokkurapäivä ja taas sama rumba uudelleen. Pahimpina päivinä sama alkoi uudelleen jo illalla jos aamulla oli migreeni kohtaus ohi.. Välillä saattoi olla päivä tai jopa kaksi jolloin ei kipua ollut tai sitten oli vain normaali kova pääkipu..

Oksensin ja puhe oli sekavaa välillä ihan puuromaista ihan kovan kivun takia. Mies yritti hieroa ja saada kipua muualle kehoon. Yksi mikä helpotti jossain vaiheessa oli "aivojen jäädytys" kylmäkalleilla jne.. Pimeä huone ja aika.. Kärsittävä vain oli. Saraspäiviä töistä tuli ja paljon.

Sain lääkkeeksi ensin panadol 1000mg, sitten Banacodia sekä Litalginia. Eipä noista oikeen mikään auttanu.



Toista ja kolmatta odottaessa ei migreeniä ollut kuin pari kertaa.



Nyt neljättä odottaessa oli samoilla viikoilla taas migreeniä ei ihan noin rajuna, mutta usein.

Tässä raskaudessa ei ole auttanut maata kun on nuo muut muksut ja mies töissä. Pakko vaan yrittää olla tolpillaan. Luojan kiitos kohtaukset eivät olleet samaa luokkaa kuin ekassa raskaudessa, muuten tästä ei olis tullu yhtään mitään.

Välillä on onneksi saanut apua kavereilta tai mummolta jos migreeni on oikein pahaksi yltynyt.

Nyt oltais määrätty estolääkitys, vaan en sitä tässä raskaudessa katsonut tarvitsevani sen verran lievempiä kohtaukset olivat. Voi kumpa sitä olis joku tarjonnu esikoista odottaessa..

Yksi mitä olen tässä raskaudessa ottanut särkyihin on vyöhyketerapia sekä Kalevalainen jäsenkorjaus. Tekijänä kätilö, joka tietää mitä tekee.

Lisänä usein toistuva liikunta sauvakävellen et niskat pysyy kunnossa ja pääkivut ei niskoista ainakaan johdu.



Estolääkitys on epilepsiapotilailla paljon käytetty lääke, joka on "tutkittu" oikeilla raskaana olevilla ihmisillä, epilepsia lääkettähän ei voi lopettaa raskaudenkaan ajaksi.

Turvallinen lääke siis. Mutta ottaisin vain jos kohtaukset on todella rajuja ja useasti viikossa toistuvia.

Muutenki lääkityksen kanssa miedosta vahvempaan kokeillen.



Yksi kauheimmista raskausajan vaivoista mitä tiedän on migreeni.



Mun kohtaukset oli aurattomia, tulivat yllättäin:( Viimeviikolla sain ekan raskausajan aurallisen migreeni kohtauksen johon ei tullut pääkipua lainkaan.. Outo oli olo.. Tätä ennen en tällaista uskonu olevankaan,vaan oon aina ajatellu migreeniin liittyvän jumalattoman kovan pääsäryn.

Vaan tulipa seki koettua.

Normaalitilassa siis ei raskaana kohtaukset on aurallisia.

Vierailija
6/11 |
15.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta heti kun lapsi tuli ulos niin eka kohtaus iski ;)



Syöttekö te magnesiumia? Se on yksi joka auttaa ennaltaehkäisevästi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/11 |
15.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

toisena päivänä siitä kun sain tietää olevani raskaana. Minulla migreeni on aina ollut menkkaoire, joka kk muutama päivä mennyt pedin pohjalla.

Kun on vuosia vahvaa kohtauslääkettä kipuun ottanut, eihän se Panadol mitään auta, mutta eipä muutakaan voi. Oletko kokeillut pitää jääpalapussia otsalla? Se joskus auttaa. Jos ei muu tepsi niin sitten vaan sairaalaan, kyllä kai se nesteytys jotakin vaikuttaa!

Olen nyt 4+6 viikolla, ja jännittää, tuleeko migreenejä enää - tai olenko ylipäätään enää edes raskaana... :/

Vierailija
8/11 |
15.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

itselläni ei ole kokemuksia migreenistä mutta ystävälläni oli odotuksen aikana myös useita kohtauksia ja ei sille löytynyt ainakaan mitään helpottavaa hoitoa...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/11 |
15.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen nyt rv 20 ja olen kärsinyt tähän mennessä 5 migreenikohtausta odotusaikanani. Aijemmistä raskauksista migreeni on hävinnyt koko odotusajaksi mutta tämä on poikkeus ja niitä tulee nyt kokoajan. Tää on kyl ihan kamalaa kidutusta kun apua ei tunnu löytyvän??

Vierailija
10/11 |
16.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

..kun älysin jättää pois ruokavaliostani suklaan ja juuston (erityisen paha oli kermajuusto Oltermanni). En ole vieläkään keksinyt, mikä noissa voi aiheuttaa kohtauksen, mutta olen tyytyväinen niin kauan, kuin migreenikohtauksen pysyy poissa. Luulen, että joku onneton päivä mulla kyllä vielä alkaa vasemmanpuolen näköaistissa "väreilemään" ja siitä se sitten taas alkaa, mutta toivottavasti ei pitkään aikaan.



Lisäksi käyn kaksi kertaa viikossa tunnin venyttelyssä jumppalassa. Ehkä se on myös auttanut, ettei niskan lihakset jäykisty nin helposti. Venyttelyä voi hyvin tehdä raskaanakin. Älä odota tuloksia ennen kuin olet käynyt säännöllisesti ainakin pari kuukautta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/11 |
16.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Alkuraskaudessa minulla oli muutama kohtaus, johon minulle määrättiin NKL:lla Panacodia. Se auttoikin ihan kivasti, muuten käytän täsmälääkkeitä. Mutta siihen ne kohtaukset sitten jäivätkin. Keski- ja loppuraskaudessa ei ole ollut yhtäkään kohtausta. Kauhulla odotan imetysaikaa - miten sitten? Palaako migreenit?