Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Paljon Halla-ahoa kovempi ukko

Vierailija
26.08.2025 |

https://fi.wikipedia.org/wiki/Ilmari_K%C3%A4ihk%C3%B6

Käihkö vietti lapsuutensa Lahdessa, liittyi nuorena ulkoministeriön Etvo-vapaaehtoisohjelmaan. Hän oli vapaaehtoistöissä kahdeksan kuukautta Tansaniassa, jossa hän sairasti 34 kertaa malarian.[1] Hän opiskeli ja työskenteli myöhemmin Ruotsissa[3] ja Yhdysvalloissa. 26-vuotiaana vuonna 2009 Käihkö oli varusmiespalveluksen jälkeen rauhanturvaajana Tšadissa.[1] Hänen tätä jaksoa ja osin myös varusmiesaikaa käsittelevä tutkimuksellista otetta soveltava ja päiväkirjatekstiä sisältävä kirjansa Sotilaan päiväkirja: kuinka rauhanturvaaminen muuttui kriisinhallinnaksi ilmestyi Gaudeamuksen kustantamana vuonna 2024.[4]

Kolmessa vuodessa maisteriksi, neljässä vuodessa sotatieteen tohtoriksi. Halla-aholta vei pelkässä substantiivien ja adjektiivien taivutuspäätteitä käsitelleessä väikkärissä tupla-aika eli 14 vuotta.

Käihkö suoritti intin ja palveli sen jälkeen rauhanturvaajana Tsadissa. Sivari Halla-aho soitteli kitaraa ja heilutti lettiä.

Käihkö puhuu kovaa faktaa jopa 11 haastattelusa vuorokaudessa, Halla-aho kirjoittaa kieli suusta roikkuen raiskausfantasiaa ja omia itkupotkuraivareitaan Scriptaan ja X.ään hupenevalle, junttiukoista koostuvalle seurakunnalleen.

On miehiä ja on vellihousuja. Käihkö on MIES.

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla