mitä tehdä kun sormi jää oven väliin ja turpoaa pienesti
Kommentit (10)
kokeilet että pystytkö kiikuttamaan sormea suht normaalisti, eli taipuuko joka nivelestä turvotuksen rajoissa. Sitten laitat siihen pakastimesta hernemaissipaprikapussin tms päälle ja haudot sillä kylmällä. Ota särkylääkettä.
oli armottoman kipeä kynnen kohdalta. Menin lääkäriin ja ne teki pienen reijän kynteen, mistä tuli verta. Verenpaine laski kynnen alla ja jomotus loppui.
pystyn liikutaa sormea.vähän. jomotaa aika paljon.hernepussi on käytössä juurikin nyt
ja vaikka olisikin, ei sille mitään muuta voisi tehdä kuin teipata naapurisormeen kiinni, tai lastoittaa kevyesti. Haudot siis kylmällä ja otat särkylääkettä. Jos sinne kynnen alle tuntuu keräytyvän verta, menet joskus huomenna tai ylihuomenna terv.keskukseen missä tosiaan pienen reiän kautta annetaan veren tulla pois.
Itsellä jäi myös tänää kaksi sormea oven väliin kipeät on vähä turvoksissa pystyn tiettyyn suuntaan taivuttaa mutta pienen asian jälkeen iskee hirveä kipu
Sairaalaan heti. Voi olla sisäistä verenvuotoa tai verenmyrkytys johon kualee.
HOX !
Minulla jäi pahasti sormi oven väliin, en välittänyt siitä vaan annoin olla. Siihen tuli todella huomiota herättävä jomotus ja kynnen alunen meni lähes kokonaan tummaksi verestä mutta pari päivää eikä kipua lainkaan mutta tumma kynsi jäi eikä se minun elämääni haittaa 🙄
Mutta jos et halua tummaa sormea loppuelämäksi niin mene lääkäriin.
Voihan se toki parantua minullakin vielä joskus mutta whatever 😊
Olkaa hyvä 🤗
HOX !
Päivitystä tilaanteeseen.
Sormen kynnen valkean alueen puolelta ilmestyi joku ihme kolo jota aloin sorkkimaan sinne mustaan päin ja lopulta se oli jo niin iso että revin sen koko kynnen pois niin, että siihen jäi sellanen "normikynsi" vielä sekä ruma kumpu keskelle kynttä eli ei ole tasainen.
Kadun että huomioin sen kolon ja revin sen pois koska nyt se on super ruma ja sillonkun siinä oli kuivunut veri kynnen sisällä niin siinä oli uskomattoman hieno kuvio..
Fuck.
Vierailija kirjoitti:
oli armottoman kipeä kynnen kohdalta. Menin lääkäriin ja ne teki pienen reijän kynteen, mistä tuli verta. Verenpaine laski kynnen alla ja jomotus loppui.
pidä kylmän hanan alla ainaki 10 min