Tulossa Helsinkiin (ulkomailta) lomalle. Miten lämpimät vaatteet vauvalla ja taaperolla pitää olla?
Tuskin Helsingissä enää mielettömästi lämpiää, mutta ei kai vielä pakkastakaan tule? Antakaa siis käytännön neuvoja mitä puen itselle ja lapsille. Onko teillä äideillä jo talvitakit (esim. villakangas) käytössä? Ei kai sentään toppatakkia vielä? Entä pärjääkö (=tarkenee) taapero pihaleikeissä esim. verkkarit ja kurahousut yhdistelmällä? Hatut? Hanskat? Entä vauvalle vaunuihin tai avorattaisiin?
Kiitos!
Kommentit (6)
meillä on sellainen välikausitakki: fleecevuori takissa, ei ihan toppatakki. Pärjää verkkareissa+kurahousuissa tai verkkareissa + suojahousuissa. Hattu ja hanskat sellaiset neuleet.
body + puolipotkarit + villasukat + myssy + lapaset + villapuku + tuulta pitävä puku + välillä nukahtaessa huopa päällä. Helsingissä on minusta nyt todella kylmää. Hirvitti viikonloppuna kaupungilla lapset, jotka istuivat rattaissa sisähousut + tikkitakki -yhdistelmissä paljain käsin yms. Joillakin pilkotti paljas jalkakin kun housu oli noussut istuessa ylös.
Itse olen pukeutunut/pukenut lapset näin:
Jos aiotte ulkoilla, niin itselle tuulenpitävät housut, t-paita, fleece ja tuulen pitävä takki + käsineet.
Vauvan pukisin näille keleille bodyyn, sukkiksiin, collegehousut + joku huppari/collegetakki ja kevytvanupuku + tietty kypärämyssy ja lakki. Joku lämmin peitto (villahuopa tai fleecehuopa moninkerroin) vielä vaunuihin päälle, niin luulisi, että tarkenee. Tuolla peitteellä voi vauvan lämpötilaa säädellä vaunuissa helpommin tarpeen vaatiessa. Jos tuulee, niin vaunuun tietysti joku tuulensuoja päälle.
Taaperolle käyttäisin sisävaatteiden päällä fleecehaalaria ja jotain tuulenpitävää haalaria/pukua + fleecelakki ja käsineet.
Nyt näyttää olevan 10 astetta lämmintä ja tuulee... Brr...
vaikka nytkin ihanassa kaupungissa asutaan. Havahduin tänään kauppareissulla miten kylmä täälläkin oli kesähousuissa ja balleriinoissa, niin kiireesti kävin viereisessä H&M:ssä ostamassa taaperolle sammarit ja vauvalle toppapuvun :)
Tämä sesongin vaihdos on aina vaikea, mutta nyt vielä tosiaan Suomeen menossa ja tietenkin suurin osa viime talven vaatteista jo pieniä eikä nyt ihan toppapuvun aika taida olla. Helsingistä yritän löytää lapselle välikausihousut, mutta ei niitä välttämättä ekana päivänä ehdi ostamaan. Fleeceä ei meillä ole, mutta otetaan mukaan pitkät kalsarit ja ne verkkareiden alle, niin ehkä sitten kurahousuissa tarkenee. Takkiakaan ei ole... Ja ne oli ihan järkkyjä H&M:ssä enkä ennen lähtöä pahemmin vaatekauppoihin ehdi.. Pitkät kalsarit/sukkikset pitää varmaan olla housujen alla muutenkin jo?
Täytyy muistaa tosiaan itsellekin tarpeeksi lämmintä mukaan ja HANSKAT kaikille.
Lähdenkin kellariin kaivamaan skys- ja talvikamppeita esiin. On täälläkin tänään tosi kylmä. Viime viikolla oltiin vielä shortseissa ja t-paidoissa...
Hyvää ja aurinkoista syksyä kaikille!
Täällä toinen ulkosuomalainen, alunperin helsinkiläinen! Käydään pari kertaa vuodessa kotona Hesassa ja aina sitä jotenkin unohtaa kuinka kylmä siellä usein on - siis kesää lukuunottamatta. Varsinkin jos syksy/talvi/alkukeväästä lomailette niin ottakaa kunnolla vaatteita mukaan. Me kyläillään keskustassa ja sinne ainakin tuulee suoraan mereltä niin että veret seisahtuu, joten jos nyt matkustaisin niin ottaisin kyllä tavallisten sisävaatteiden lisäksi jonkun paksuhkon fleece-viritelmän siihen kurapuvun alle. Kerroksittain siis, ainahan voi kuoria pari kerrosta pois jos lämmin yllättää! Hyvää matkaa teille toivottaa kotikaupunkia ikävöivä!