Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Muistoja ajalta, kun vielä piti matkustaa joka työpäivä työpaikalle (anteeksi MIIHIN?) ja illalla takaisin? 😂😂😂 Kuka muistaa?

Vierailija
14.08.2025 |

Joka arkiaamu ja -ilta kehätiet, valtaväylät ja keskusta olivat tukossa paikallaan seisovia tai hitaasti matelevia autoja paksun pakokaasupilven sisällä. Kuin lammaslauma kaikki tunkivat työpaikalle klo 8 ja kotiin klo 16 jälkeen.

Kivasti 8 tunnin työpäivä olikin 10 tunnin työpäivä ja noista kahdesta tunnista piti maksaa autoa ja bensiiniä. Itseasisssa vuodessa autossa istuskelusta tuli yli10 työviikon verran työtä, josta sai ikään kuin negatiivisen palkan. Tuosta vapaa-ajan uhraamisesta piti maksaa jopa tuhansia euroja vuodessa.

Pakokaasut, kolarit, työntekijät vapaa-ajan ja rahanmenetys ja jaksaminen... Siihen aikaan työnantajat eivät todellakaan ajatelleet vastuullisuutta ja ympäristöä!!

Kuka muistaa nämä "ihanat" ajat? 😂😂😂😍

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
14.08.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miuistan nuo ajat mutta en mitenkään lämmöllä. Mutta silloin ei tiedetty paremmasta. Oli sitten mikä pakkanen tahansa tai lumimyräkkä ja tiet tukossa niin sinne "työpaikalle" oli mentävä. Saikin lähteä sitten tuntia aikaisemmin huonossa säässtä. Tai sitten julkiset ihan täynnä jokainen vuoro.Mut paljon pidemmälle tuntui päivät silloin ja raskaammalle jatkuvan matkustelun takia. Aika paljon työnantajat ajattivat silloin työntekijöitä työntekijän vapaa-ajalla ja kustannuksella! Nyt jos ehdotettais tuollaista niin en miettisi hetkeäkään työnantajan vaihtamista. Todella aloilleen sitovaa, melkein kuin vankilan pantarangaistus.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän seitsemän seitsemän