Pitääkö kattomiehille tarjota ruokaa,kahvia?
Kattoremppa alkoi,kestänee 1 1/2 viikkoa.Kuuluuko tapoihin tarjota näille miehille ruokaa tai kahvia?Tyhmä ja vähän arka kyselee...lähellä kyllä on ruoka-ja kahvipaikkoja.
Kommentit (16)
Olen vähän arka vieraita miehiä kestitselemään...
No hyvä,jos en tee nyt väärin,jos en tarjoakaan mitään.
Ei ne yhtään halvemmalla sun remppaas tee vaikka syötät ja juotat kuinka.
Yleensä ovat varustautuneita omin eväin.
Minä JOSKUS kutsun syömään tai kahville remppamiehiä mutta en todellakaan tee siitä tapaa
mut uskoisin että on hieno ele eikä ainakaan kannusta hutiloimaan!
ruokaa enemmän tarjoa :D ettei jää työt tekemättä.
ruokaa enemmän tarjoa :D ettei jää työt tekemättä.
jos ovat jonku firman ammattiporukka. Pitävät ruoka- ja kahvituntinsa työsopimuksensa mukasesti ja käyvät syömässä jossain/syövät eväitä.
Talkoolaisille tarjotaan syötävät ja juotavat, ammattimiehet tulevat tekemään työn ja saavat siitä palkan.
kahvit ja vaikka ruoka kerran tarjoot niin kertoo myös arvostuksesta työmiehiä kohtaan
mut uskoisin että on hieno ele eikä ainakaan kannusta hutiloimaan!
nykyajan remppamiehiin. Hutiloivat jos ovat hutiloidakseen, ei siinä kahvit mitään auta
ihan suoraan, että moneltako pidätte kahvitunnin ja kertoisin että täällä on tarjoolla kahvia.
Koska kyllä nyt kahvia voi keittää, se on kohtaliasta. Pakollista ei kylläkään. Ruoka menee jo vähän liiallisuuksiin.
Rohkeesti vaan juttelemaan, ei ne pure :-)
Terv. nainen raksalta
Tietyissä taloissa tarjotaan ruuat ja kahvit, osassa kahvit ja satunnaisesti ruokaa. Jos meille tulee jonkun alan porukkaa korjaamaan tai laittamaan jotain, niin mieheni pitää tärkeänä, että vähintään niitä kahveja tarjotaan.
vaan ammattialisia, joille maksat täyden palkan, niin mikään pakko ei ole tarjoilla mitään.
JOs itse olisin vastaavassa tilanteessa kotona ja ei olisi mitään erityistä ohjelmaa, keittäisin ison kattilan vaikka jauhelihakeittoa ja pyytäisin syömään. Ja tarjoaisin kahvit ja ostaisin vaikka pitkoa.
Kunhat et ruokaa enemmän tarjoa :D ettei jää työt tekemättä.
mutta kahvia kyllä olen itse tarjonnut miehille.
Ruokaa en ole koskaan tarjonnut vaan miehet ovat käyneet itse jossain syömässä tai sitten heillä ollut eväitä.
Kahvituksen lomassa voi kätevästi kysellä vähän työn etenemisestä.
Tosin jotkut remppamiehet tahtovat mieluummin syödä ja juoda kahvia omassa rauhassa, tai lähteä käymään jossain tauollaan.
Varmaan niillä on eväät mukana, tai sit käyvät jossakin syömässä välillä.