Miksi ette pidä parvekelaseja auki helteellä?
Asun kerrostalossa jossa 45 asuntoa ja minun lisäkseni vain yhdellä naapurilla on parvekelasit auki! Miksi et tuuleta? Lasitettu parveke on kuin sauna!
Kommentit (25)
Minä pidän. Kukat eivät selviäisi 50 asteen kuumuudessa. En minäkään.
Parvekelasit on ihan kauhu, kuumentaa parvekkeen, ja lämmittää myös asuntoa ja estää tuulettamisen
Mikä tautinimike on sellaisella joka on sairaalloisen kiinnostunut toisten ihmisten parvekelasien aukipitämisestä?
En halua parvekkeelle lintuja tai oravia mellastamaan. Säilytän siellä mm. vuodevaatteita tuulettumassa.
Kissa kotona - lasit ovat pikkuisen raollaan. Lisäksi lokki- ja pululaumat hyökkivät usein, joten parempi näin. Välillä ne avataan tuuletuksen takia, kun kissa on sijoitettu kylppäriin hetkeksi.
Totta kai terassilasit auki helteellä. Muutenhan se terassille pakkautuva lämpö lämmittäisi ikkunoiden kauttaa myös asuntoa.
Pidän auki, mutta ei se paljon auta, kun aurinko paistaa parvekkeelle iltapäivästä lähtien. Talon pihalla olevat puut sentään vähän suojaavat, mutta ei tarpeeksi.
Vierailija kirjoitti:
En vietä aikaa parvekkeella.
Se kuumentaa koko asuntoa jos parveke on pätsi.
Vierailija kirjoitti:
Kissa kotona - lasit ovat pikkuisen raollaan. Lisäksi lokki- ja pululaumat hyökkivät usein, joten parempi näin. Välillä ne avataan tuuletuksen takia, kun kissa on sijoitettu kylppäriin hetkeksi.
Tänä vuonna muillakin erityisen paljon puluja? Harrastavat tappelua parvekkeella. Neljäkin lintua kieppuu yhdessä.
Pidän kaikki parvekelasit raollaan jolloin ilma kiertää edes jonkun verran helteelläkin vaikka on eteläparveke.
Mulla ei ole parveketta eikä sen myötä parvekelasejakaan. Asun omakotitalossa.
En halua lintuja sisälle + parvekelasit on hankala avata.
Koska minulla ei ole parvekelaseja.
Jos ne on auki niin kaikki ötökät tulee sinne.
Pihalla pikkuroskis johon ihmiset heittävät koiranpadka pussit..
Kärpästen.määärä on vakio
Aika pieni hyöty verrattuna ketjussakin jo mainittuihin miinuspuoliin.
Koska en ole siellä asunnossa, vaan mökillä.