Sukellusvälineitä myyvässä liikkeessä Helsingissä on tapahtunut räjähdys.
IS:n saamien ensitietojen mukaan liikkeessä olisi räjähtänyt ilmeisesti sukelluksessa käytettävät painepulloat niiden täyttövaiheessa.
Poliisin mukaan yksi ihminen loukkaantui, ja hänet kuljetettiin hoitoon. Poliisin mukaan henkilö oli tajuissaan.
Silminnäkijän mukaan mies olisi maannut maassa elottoman näköisenä. Häntä yritettiin elvyttää paikan päällä. Ensihoidon jälkeen hänet kuljetettiin hoitoon.
Silmiinäkijän mukaan mies oli ollut todella tuskissaan räjähdyksen jälkeen.
- Mies juoksi ulos liikkeestä ja huusi kuin syötävä, paikalla ollut nainen kertoo IS:lle.
Naapuritalossa asuva asukas uskoo, että onnettomuudessa olisi ollut ainekset pahempaankin.
- Onneksi asiakkaat tulevat yleensä vasta myöhemmin päivällä eikä jalankulkijoitakaan juuri ollut, mies kommentoi IS:lle.
Paikalle sattuneiden silminnäkijöiden mukaan paikalta kuului pamahdus ja todella kovaa miehen huutoa.
Poliisin tilannejohtaja Pasi Kotron mukaan liikkeessä oli tapahtumahetkellä kaksi työntekijää, joista toinen loukkaantui.
Liike sijaitsee Helsingin keskustassa Hietalahdenkadun ja Kalevankadun kulmassa. Risteys on eristetty. Lasia on ympäri katua ja katu on suljettu. Sukellusliikkeen kaikki lasit ovat rikkoutuneet räjähdyksen aiheuttamasta paineesta.
IS seuraa tilannetta.
IS