Junayhteys Rovaniemeltä ja Oulusta Norjaan nytkähti eteenpäin, toteaa Lulu Ranne (ps)
Tarkoituksena on rakentaa junayhteys Oulun ja Kemin satamista Tornioon ja rajajoen yli Haaparantaan Ruotsin puolelle ja sieltä edelleen Kiirunan kaivoskaupunkiin ja Norjaan Narvikin satamaan.
Hallituslähteistä kerrotaan, että nyt hallitus on puoliväliriihessä päättänyt antaa hankkeelle suunnitteluun rahaa, joten projekti saadaan liikkeelle. Iltalehden saamien tietojen mukaan hallitus on päättänyt laittaa suunnitteluun 20 miljoonaa euroa.
Koko hanke on miljardien eurojen hintainen.
Ratayhteys tulee Suomen puolustuksen lisäksi hyödyttämään myös suomalaista vientiteollisuutta ja matkailua. Esimerkiksi suomalaisen metsä- tai terästeollisuuden valmistamia tuotteita pystytään tulevaisuudessa kuljettamaan rautateitse Narvikiin ja sieltä edelleen rahtilaivoissa esimerkiksi Britanniaan ja Pohjois-Amerikkaan.
Suomalaismatkailijat vastaavasti pääsevät junalla niin Pohjois-Norjaan kuin Ruotsin Abiskon alueelle vaeltamaan ja laskettelemaan.
Miksi tämä aloitus? Tämä on keskustelupalsta.