Huvittaa aurinkorasvojen vaarallisuudesta paasavat jotka eivät tajua,että se ihosyöpä tulee nuoruusvuosien palamisesta eikä
Liity aurinkorasvoihin mitenkään.
Palat vuonna 1986,saat ihosyövän 2026.
Ei ole mitään salaliittoa että aurinkorasvat on kyllästetty ihosyöpää aiheuttavilla aineilla.
Kommentit (6)
Se viimeinen lause pitää ihan paikkansa.
Minä käytän aurinkosuojakert. voidetta, suojakerroin 30 tai 50. Olisin nopeasti punoittava jos en käyttäisi.
Vierailija kirjoitti:
Mitä hyötyä ihosyövän aiheuttamisesta tahallaan on ja kenelle?
En oikein luota aurinkorasvoihin. Mutta paljonhan on esimerkkejä siitä, että ihmisille myydään silkasta ahneudesta haitallisia aineita sisältäviä tuotteita. Vaikkapa nyt tupakkaa. Siinä vaiheessa, kun tutkimustulokset tupakan ja keuhkosyövän yhteydestä olivat kiistattomia, tupakkayhtiöt yrittivät vielä jonkin aikaa kiistää niitä. Minusta graavimmat esimerkit löytyvät lääketeollisuudesta. Just yhdestä podcastista kuulin esimerkin lääkkeestä, jota annettiin naisille estämään keskenmenoja, ja sitä käytettiin vielä pitkään senkin jälkeen, kun oli selvinnyt, että se ei ehkäise keskenmenoja, vaan on haitallinen äidille/sikiölle/molemmille (en enää muista tarkkaan, miten se meni).
Paloin 1981 ja 2025 on nyt melanooma. Joten ihan sama mitä tässä välissä on käyttänyt.
Lääkäri sanoi että makaa auringossa kun täytät 40 v. Sitten 44 v iässä menin rantsulle katselemaan perseitä ja tissejä. Työkaveri sai aikoinaan melanooman ja siksi silloin nuorempana kyselin lääkärintarkastuksessa asiaa. Ikävuodet jostain 15 - 42 kuljin vaatetettuna, tosin työhommissa piti ollakin kamat päällä.
Mitä hyötyä ihosyövän aiheuttamisesta tahallaan on ja kenelle?