Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kirkosta eroamisen vaikutuksista

Vierailija
08.07.2025 |

Jos eroan kirkosta, saako kuolinilmoituksessani silti käyttää ristiä? Vaikka nimittäin eroaisinkin kirkosta, olisin silti kristitty.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
08.07.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Totta kai. Ei kukaan valvo sitä, millaisia symboleita joku laittaa omaisensa kuolinilmoitukseen.

Vierailija
2/5 |
08.07.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä erosin muutama vuosi sitten suutuspäissäni kirkosta. Sen jälkeen olen miettinyt enemmänkin juuri kirkon olemusta. Sen sanotaan olevan Kristuksen ruumis. Eli uskovat kovat siinä yhtä.

Uskon Jumalaan ja rukoilen ajatuksissani ihan itsekseni en tiedä olenko nyt sitten kunnon kristitty ja saako tomuani haudata kirkkomaahan ja miksi ei haudataanhan sinne muun uskoisetkin.

Olisi tuota luullut kaiken selkeytyvän.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
08.07.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuvitteletko siis, että joku paikallinen pappisi sen kuolinilmoituksen tekee ja piirtää?

Omaiset sen päättävät, koristeita myöten. Ei niitä jokaista mikään paikallislehden työntekijä minkään papiston läpi joka kerta kuljeta, että "onko ok, saako tälle laittaa ristin"

Vierailija
4/5 |
08.07.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei saa käyttää. Vain kirkolla on tekijänoikeus ristiin.

Vierailija
5/5 |
08.07.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Haudataan kirkkomaahan, valtio maksaa kirkolle hautaustoimen hoidosta. Jumalalla tuskin on mitään kirjanpitoa siitä, että oletko kirkon jäsen.  

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi neljä yksi