Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Väitteeni: toistuva ahdistus ei ole mielenterveysongelma, vaan ruumiillinen sairaus

Vierailija
06.07.2025 |

Ei mulla ainakaan ahdistuksessa ole mitään kielteisiä ajatuksia, pelkoja tms. Sydämen tykytys, hengenahdistus ja ylävartalon lihasten (rintakehän, kurkun) jännittyminen tulevat ja menevät ihan omia aikojaan, liittymättä mihinkään mielensisältöihin. Pystyn ajattelemaan joitain tosi ikäviä menneisyyden kokemuksia ilman ahdistusoireita (olen testannut monta kertaa) ja vastaavasti ahdistusoireet voivat tulla päälle kun ajattelen jotain mukavaa arkista neutraalia juttua. Teoriani on että ahdistushäiriö on jonkin sortin dysautonomia, autonomisen hermoston toimintahäiriö jolla on geneettinen alkuperä.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
06.07.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oletko testannut että sulla ei ole jotain sairautta?

Itse mietin joskus samaa, kun heräsin aamulla todella ahdistuneena ja sellainen olotila, että jotain aivan kamalaa olisi tapahtunut. Ja siinä miettimällä mietin ja kaikki oli normaalisti, mutta olotilani kauhea.

Päättelin siitä, että se on joku sairaus. Meni onneksi ohi aikanaan.

Vierailija
2/3 |
06.07.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos ylävartalon lihakset ovat jumissa se aiheuttaa myös noita oireita. Minulla oli myös outoa ahdistusta ja mietin mistä johtuu kun elämässä ei ole mitään ahdistavaa. Käynti osteopaatilla auttoi, ahdistus lähti kun selän jumi helpotti.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
06.07.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla taas toisinpäin, ei ahdistuneena ole mitään fyysisiä vaivoja, mutta niin hirveä ahdistuneisuus henkisesti että tekisi mieli a m p u a aivonsa pellolle.