Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Juho Rahkonen: Persuista jäljellä kokoomusta oikeistolaisempi tynkä, jolla ei ole asiaa suurten puolueiden joukkoon

Vierailija
27.06.2025 |

"IS:n kyselyn mukaan puolueiden kannattajien välillä on suuria eroja siinä, miten puolustusmenojen kasvattamiseen suhtaudutaan.

Kokoomuksen ja perussuomalaisten kannattajat ovat selvästi muiden puolueiden kannattajia valmiimpia sote-leikkauksiin.

Perussuomalaisten kannattajista jopa 51 prosenttia leikkaisi ensisijaisesti julkisia menoja. Kokoomuksen kannattajista 46 prosenttia olisi valmis leikkaamaan julkisista menoista.

Kokoomuksen kannattajista 19 prosenttia ja perussuomalaisten kannattajista 25 prosenttia korottaisi veroja puolustusmenojen rahoittamiseksi.

Molempien puolueiden kannattajista alle 10 prosenttia olisi valmis ottamaan lisää velkaa.

Rahkonen muistuttaa, että perussuomalaisten kannatus on puolittunut eduskuntavaalien jälkeen.

Hänen mukaansa oikeistolaisten äänestäjien jääminen puolueeseen näkyy myös kyselyn tuloksissa.

Tämä on se porukka, joka hyväksyy leikkaukset ja saksien heiluttelun. Soinilaiset ja vennamolaiset ainekset ovat virranneet Sdp:hen ja nukkuviin, Rahkonen arvioi.

Hänen mukaansa kyseessä on ikään kuin perussuomalaisten tynkä, joka menee kokoomuksesta oikealta ohi. Tällä linjalla perussuomalaisilla ei Rahkosen arvion mukaan ole asiaa suurten puolueiden joukkoon."

https://www.is.fi/politiikka/art-2000011324297.html

Saksien sijaan eilen SuomiAreenassa Teemu Keskisarjakin vaati jo vesuria hyvinvointivaltion leikkajaisiin, mm. eliitin veroetujen tai elinkeinielämän miljardituista ei maininnut muuta kuin oikeiston veropopulistina kirosi yleisesti veroja.

Persuihin on jääneet kovimmat koksupersut, joiden ideologia on kokoomuksen talousoikeistolaisuus ryyditettynä manumuuttovastaisuudella.

Eli manujen ohella köyhät, työttömät, matalatuloiset, duunarit, ay-liike, hyvinvointivaltio, julkiset peruspalvelut ja verot ovat koksupersutyngän vihollisia sekä vesurilla vedettäviä.

Tällaisten arvojen kannattajia ei montaa prosenttia löydy, ehkä 3-5 %, jolla Purran koksupersut kisaa jatkossa pienporvaripuolueiden äänikuninkuudesta RKP:n ja KD:n kanssa.

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
27.06.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Näinhän se menee. 👴🏻🥩

Näilllä näytöillä ei taida olla paljon aineksia Overtonin ikkunan siirtelyyn.

Vierailija
2/7 |
27.06.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eihän se ikinä oikea puolue ole ollut - muihin puolueisiin pettyneet kokoontuneet yhteen ja toivoneet parasta, mutta hillotolpat ovat heidän johtajilleen aina olleet tärkeimmät.  Halla-Aho on selvästi vapaa-ajattelija, ei välitä hillotolpista ja paljon muustakaan, vaan omaa linjaansa, hänllä varmaan henkilökohtainen kannatus pysyy, muilla tekee tiukkaa.

En tiedä mihin Nyt! -liikkeeseen porukat seuraavaksi siirtyvät?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
27.06.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

persuista tulee takiaispuolue eikä asiaa seuraavaan hallitukseen enää ole

Vierailija
4/7 |
27.06.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Purra sanoi hallitustaipaleen alussa, että perussuomalaisten kannattakunnassa on tapahtunut muutos. Ei ollut. Se muutos tuli vasta edeltävissä kolmissa vaaleissa. Lähteneitä on varmasti turhaa patistella riveihin takaisin.

Vierailija
5/7 |
27.06.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kunpa ex-kansanedustajien sopeutumissossutuki saataisiin leikkuriin ja pois, ennen kuin tämä persuti-tynkä putoaa kokoomuksen kyljestä eduskunnasta sinipersujen toisintona. Kaikki kokoomuksen siipimies-sinipersutit jäivät sopeutumissossutuelle 2019 eduskuntavaalien jälkeen ja Timo Soini nauttii sitä edelleen ja eläkeikään asti muiden tulojensa ohella.

Vierailija
6/7 |
27.06.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

J. Rahkonen on ehdoton auktoriteetti, joka tietää ja profetoi. Miksi pitäisi häntä epäillä?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
27.06.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

OrpoPurran oikeistohallitus nosti palkansaajien verotuksen tänä vuonna 2025 korkeimmaksi 10-vuoteen kertoi EVA.

EVA: Suomalaisten verotus nousee ennätyskireälle tasolle - 17.12.2024

https://www.eva.fi/blog/2024/12/17/suomalaisten-verotus-nousee-ennatysk…

"Suomalaisten entisestäänkin kireä verotus kiristyy jälleen vuodenvaihteessa. Keskituloinen palkansaaja maksaa ensi vuonna [2025] tuloistaan ja kulutuksestaan enemmän veroa kuin kertaakaan viimeisten kymmenen vuoden aikana, selviää EVAn Verokoneen laskelmista.

Tulo- ja kulutusveroista laskettu keskituloisen palkansaajan kokonaisveroprosentti on nousemassa korkeammaksi kuin kertaakaan EVAn Verokoneen kymmenvuotisen historian aikana."

Elinkeinoelämän valtuuskunta EVA on elinkeinoelämän ajatushautomo, ei siis todellakaan mikään oikeiston vastainen toimija.



SDP sen sijaan on luvannut alentaa pieni- ja keskituloisten palkansaajien verotusta. Vasemmistoliitto ja vihreät ovat kertoneet samaa kuten myös keskustapuolue. Toivottavasti saamme Antti & Antti punamultahallituksen.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi neljä kaksi