Autokoulu takasi 2- vaiheiseksi ja ikä 18 v.
Taas uusi kuollu 17 vuotias kuski. Mikä näitä riivaa kun ei edes kesällä osata ajaa?
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011321855.html
Pitäs kai laittaa autokoulu takasin 2. Vaiheiseksi. Kun ei nuo opit mee perille. Sillo 1 vaihern jälkeen oli väliaikainen ajokortti. Ja sit opeteltiin omassa rauhassa ajoa. Ei saanu tulla kovin paljo sakkoja ymz tai joutui aloittaa koko homman alusta. Eli maksaa koko autokoulun alusta taas. Jos käyttäytyi asiallisesti liikenteessä sekä suoritti omalla autolla pidän ajot ja liukaskeli radalla sekä oli joitain 2 vaiheen tunteja lisäksi sai lopullisen kortin sitten vasta. Näin oli vielä ysärin puolivälissä. Eipä ollu näin paljo kolareita mitä nykyää.
Rahallinen menetys jos joutui 2 kertaa maksaa autokoulun oli hyvä pelote.
Kommentit (2)
Ajo tunteja enemmän, niin kuin ennen oli. Nyt käyvät osan ajotunneista simulaattorilla, mikä ei vastaa todellisuutta kun et oikeasti kuole etkä loukkaannu
Vähemmän virtuaaliajamista ja enemmän sitä oikeaa. Nythän jotkut asiat ajetaan ainoastaan simulaattorilla, joka ei korvaa oikeaa auton käsittelyä.