Makuvääristymä koronassa?
Millainen maku/hajuvääristymä teillä on ollut koronassa? Onko se tullut heti vai vasta myöhemmin ja miten totaalinen se on ollut?
Minulla oli 2 vkoa tauti, joka saattoi oireiltaan olla koronaa, on nyt jo selvästi paranemassa. Nuhaa ei ole ollut, nyt jäljellä kova yskä. Tänään päivällä olen ihmetellyt, että kaikissa ruuissa ja juomissa on joku outo sivumaku. Nyt se sama sivumaku on koko ajan nenässäni ja suussani eli ei ollutkaan niissä ruoka-aineissa.
Kuulostaako tuo tyypilliseltä, vai joltain toisenlaiselta kuin mitä teillä on ollut?
Kommentit (13)
Paistetut kananmunat maistui ihan saippualta pitkään. Reilun viikon oli koko makuaisti pois.
Vierailija kirjoitti:
Paistetut kananmunat maistui ihan saippualta pitkään. Reilun viikon oli koko makuaisti pois.
Ja tosiaan tuo tuli ihan viimeisenä oireena päivä sen jälkeen, kun olin aivastellut hulluna.
Pari vuotta sitten sairastin ja lähti reiluksi viikoksi kokonaan maku- ja hajuaisti. Se oli aika kamalaa, lähtivät ilman mitään nuhaa. Olin pahasti sairaana, mutta kotona kyllä. Yli puoli vuotta meni että nämä aistit alkoivat normalisoitua, ja oli tosi monenlaista hajuharhaa sinä aikana, makuaistiongelmia myös. Esimerkiksi saatoin haistaa olematonta metallin hajua, ilman nenäverenvuotoa ja sitten jotain mitä en osaa oikein kuvailla. Sushi, joka on minulle mieluisia ruokia, oli muutaman kuukauden ajan mitättömän makuista, kunnes lopulta alkoi maistua taas yhtä hyvältä.
En ole varma onko vieläkään aivan kuten ennen sairastumista, mutta riittävän hyvä kyllä jo pitkään.
Minulle jäi makuvääristymä sipulista. Kaikki ruuat, missä on sipulia edes mausteseoksen joukossa, maistuvat niin voimakkaan pilaantuneilta, etten kykene niitä syömään. Ennen koronaa tykkäsin paahtaa sipulirenkaita eri aterioiden joukkoon, mutta nyt tilanne on totaalisen toinen. Olen kärsinyt tästä runsaat kaksi vuotta, eli ensimmäisestä sairastamastani koronasta lähtien.
Mulla oli tosi pitkään makuaisti osin pois, osin vääristynyt. Melkein vuoden toisella kertaa, kun sain tartunnan ja sairastin pitkäoireisen koronan. En tiedä, onko makuaisti vieläkään/koskaan enää ennallaan. Koronavirus voi pesiytyä makunystyröihin, ja tuhoaa niitä niin, että nystyt eivät uusiudu normaalisti vaan näivettyvät.
Kaikki ruoka haisi kemialliselle. Suunnilleen raakaöljylle.
Vierailija kirjoitti:
Mulla oli tosi pitkään makuaisti osin pois, osin vääristynyt. Melkein vuoden toisella kertaa, kun sain tartunnan ja sairastin pitkäoireisen koronan. En tiedä, onko makuaisti vieläkään/koskaan enää ennallaan. Koronavirus voi pesiytyä makunystyröihin, ja tuhoaa niitä niin, että nystyt eivät uusiudu normaalisti vaan näivettyvät.
😰 Paha juttu.
Voi olla että sun ruoka on pilalla
Kaikki maistui pahvilta, tarkalleen ottaen semmoiselta ruskealta aaltopahvilta. Ei kestänyt onneksi kauaa, mutta oli sen hetkenkin ajan todella tympeää.
Vierailija kirjoitti:
Voi olla että sun ruoka on pilalla
Eka ajattelin niin, mutta epätodennäköistä, että lounasruokalan kaikki ruuat olisivat samalla lailla pilalla. Olin siis ekaa päivää töissä ja luulin aluksi, että pääruoka oli pilalla, mutta sitten se sama pilaantunut /mädäntynyt maku olikin myös salaatissa, leivässä, vedessä ja kahvissa. Kahvissa se oli pahin, en voinut juoda, kun meinasin oksentaa. Nyt se sama haju on täällä kotona ilmassa.
Ap
Minulla lähti haju- ja makuaisti melkein kokonaan pois. Ei tullut onneksi sivumakuja. Mutta useampi kuukausi meni ennenkuin haju ja maku palautuivat.
Tein kotona voileipiä ja kaikki haisevat voimakkaasti sille hajulle. Niiden oikea hajua ei pääse läpi ollenkaan, kun se uusi jokapaikanhaju on niin vahva ja peittää alleen kaiken.
Ap
Kahvi, hammastahna ja esim. puolukat maistuivat ihan karmealta koronaa sairastaessa.