Onko rippijuhlia järjestäviä/järjestäneitä paikalla
Viikon päästä olis esikoisen konfirmaatio ja rippijuhlat... Kyselisin nyt muilta, että mitä olette tarjonneet rippijuhlassa tai mitä tulette tarjoamaan? Montako henkeä? Saatko apua tarjoiluun?
Kommentit (8)
yleensä oltu paahtopaistilinjalla eli ihan koko buffet-pöytä, 3-4 salaattia, kalaa 2-3 erilaista, perunoita, lihaa, kasvisgratiinia tms. ja lopulta kakkukahvit + pulla + 7 eri lajia pikkuleipiä.
En jaksa/viitsi tehdä noin 50 hengelle, helpompaa tilata valmiina.
eka versio: suolaiset: voileipäkakut (liha+kala), coctailpiirakoita+ munavoi, makeita: täytekakku, juustokakku, kuivakakku, pikkuleipiä.
-vieraat tulleet lähempää, ei ns pitkämatkalaisia
toine versio: lämmin ruoka (liha+ kalakiusaukset), salaatteja useampaa lajia, leipää. Kahvipöytään täytekakku, juustokakku, kuivakakku, pikkuleipiä.
-vieraissa pitkämatkalaisia.
Kirkossa vierähtää helposti pari tuntia, joten vieraat on nälkäisiä, ja suolainen uppoaa. Kannattaa huomioida :) Olen pääsääntöisesti tehnyt itse tarjottavat (coctailpiirakat, leivät ja pikkuleivät osittain ostettu), ja samoin olen huolehtinut tarjoilusta.
Vieraita 25-40 lapset mukaan lukien.
tarjoilut vuosi sitten rippijuhlissa löytyy tuolta:)
http://kiviminna.suntuubi.com/?cat=90
Useita erilaisia täytekakkuja ja muuta makeaa tarjottavaa. Vieraita oli vain n. 30.
tarjoilut vuosi sitten rippijuhlissa löytyy tuolta:)
<a href="http://kiviminna.suntuubi.com/?cat=90" alt="http://kiviminna.suntuubi.com/?cat=90">http://kiviminna.suntuubi.com/?cat=90</a>
vai syödäänkö se paholainen symboolisesti?
Juhlat järjestetään kotona omin voimin. Kaikki tehdään etukäteen niin valmiiksi, että kirkosta kotiin tullessa voidaan aloittaa kahvitarjoilu saman tien, kun on nostettu jääkaappisäilytystä vaativat pöytään.
Ruokaa on tarjolla vähän myöhemmin omalle väelle ja pitkämatkalaisille. Se on paikkakunnan tavan mukaan joko lihakeittoa tai kalakeittoa, joka on helppo valmistaa ja tarjoilla.
Juhlan päähenkilön toiveet huomioidaan myös ruokalajeissa, ja tällä kertaa on tarjolla voileipäkakkua ja ilmeisesti kaksikin erilaista makeaa täytekakkua.
Onneksi lähipiirissä ei ole ruokarajoitteisia, joten heitä varten ei tarvitse tehdä mitää erikoisuuksia. Pääruokaa saa maidottomana ja gluteenittomana, ja kahvipöydästäkin löyty jotain sellaisille vieraille, jotka eivät voi ihan kaikkea syödä.
no huh, mitä tuo pitopalvelu maksaa?
Vierailija - 18.06.11 11:10 (ID 12884901)
ja siihen summaan saa kaiken pöytäliinoista, kukkalaitteista, tarjoilusta, loppusiivouksesta jne. lähtien. Meillä on tapana tehdä niin, että kahvit katetaan "omiin astioihin" jolloin pitopalvelu ainoastaan laittaa kaiken valmiiksi ja poistuu. Näin he eivät joudu odottamaan, kun osa vieraista kuitenkin viihtyy pitkään.
tarjoilut on vaihdelleet hiukan sen mukaan, miten kaukaa ja miten paljon väkeä on tullut. Viime rippijuhlissa oli väkeä monen sadan kilometrin päästäkin. Meillä oli tarjolla lihapullia, soijapyöryköitä, vihersalaattia, makaronisalaattia, karjalanpiirakoita, patonkia ja juustoja. Makeana kakkua, pikkuleipiä. Silloin kun kaikki tulivat läheltä, oli ihan voileipäkakkutyylinen tarjoilu. Yleensä on otettu avuksi joku lapsen kaveri, jolle on maksettu pientä korvausta.