Sukulaiset eivät hyväksyneet erilaisia mielipiteitäni, mitä te mietitte?
Olin taas sukutapaamisessa. Kysyttiin missä olen töissä. Sanoin että työskentelen vieläkin siellä samalla kassalla, samassa marketissa. Kysyttiin, no etkö halua edetä uralla kun olet jo sen ikäinen. Sanoin että minä olen tyytävinen näillä rahoilla ja en halua edetä en. Sitten kysytiin no etkö halua ostaa omaa asuntoa ja säästää siihen. Sanoin että en, olen aina viihtynyt vuokralla!
Kommentit (8)
Vierailija kirjoitti:
Ihmetyttää mihin ne haluaisivat sinun etenevän. Eihän kaikkialle aina pääse. Korkeakouluihin vaikea päästä tai eri firmaan. Vai montako alaa pitäisi olla. Pitäisikö sanoa että haluatko järjestää minut sinne etenemään.
Kai pitäisi haluta enemmän rahaa ja hienomman työnimen tai jotain, en minä tiedä? Musta on ihanaa kun pärjää taloudellisesti ja minä pärjään.
Minä olen ollut monista asioista eri mieltä niin ystävieni kuin sukulaistenikin kanssa, muttei niistä koskaan ole riitaa saatu aikaiseksi. Yritämme kunnioittaa toistemme uskonnollisia ja poliittisia mielipiteitä siinä kuin muitakin elämänvalintoja. Pääasia, ettei kukaan tuputa omia tapojaan muille.
Vaikka sukulaiset tuntuivatkin olevan eri mieltä, niin he vain edustivat omaa arvomaailmaansa tarkoittamatta pahaa. Osasit pitää puolesi, vastata asiallisesti kysymyksiin, joten unohda koko juttu. Seuraavalla kerralla voit kysyä, miksi kassan työ ei ole heidän mielestään riittävä sinulle? Siitä voi syntyä ihan mielenkiintoinen keskustelu, koska todennäköisesti osa ei keksi mitään vastaamista.
Aika ikäviä ihmisiä, ei kannata välittää.
En minä tuosta sellaista huomaa. Ennemmin ihmettelyä kuin jotain paheksuntaa.
Parempi vaan elää omaa elämää, kuin sitä mitä muut odottavat.
Ihmetyttää mihin ne haluaisivat sinun etenevän. Eihän kaikkialle aina pääse. Korkeakouluihin vaikea päästä tai eri firmaan. Vai montako alaa pitäisi olla. Pitäisikö sanoa että haluatko järjestää minut sinne etenemään.