Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Löytyykö muita okt:ssa asuvia yh-äitejä? Saatteko osaksenne ihmettelyä asumismuodostanne?

Vierailija
26.06.2011 |

Minä olen asunut nyt reilun vuoden ilman miestä lasten kanssa omakotitalossa, valintani jäädä osumaan omakotitaloomme aiheutti sukulaisissa ja ystävissä kauheasti ihmettelyä. Et pysty hoitamaan omakotitalon töitä yksin, miten uskallat asua ilman miestä omakotitalossa?, parempi teidän olisi muuttaa nyt kerrostaloon jne. Mutta kun minä satun rakastamaan taloani ja tein sitäpaitsi melkein kaikki talon työt yksin jo silloinkin kun työnarkkari ex eli samassa taloudessa. Hyvin on mennyt kulunut vuosi ja olen saanut kaikki talon työt tehtyä yksinäni. Tänään tapasin uudet naapurit ja johan taas ihmeteltiin miten selviän kun selvisi ettei meillä miestä elele. Saatteko te muut "yksin" omakotitaloa asuttavat samanlaista ihmettelyä osaksenne?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
26.06.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

vaikka mun kohdalla on totta, etten osaa ja jaksa tehdä kaikkia hommia itse.

Vierailija
2/4 |
26.06.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

vaikken minäkään kykene hommia hoitamaan, mutta minkäs teen, kun röttelö jäi käsiin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
26.06.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

miehen kuoleman jälkeen. Ja onhan tässä hommaaa, mut aika paljon siitä on myös valinnaista. Ihan kaikkea ei oo pakko tehdä. Kohta me kyllä muutetaan koska vaihdan työpaikkaa kauempana olevaan kaupunkiin, täytyy myös muuttaa sinne.

Vierailija
4/4 |
26.06.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta ihan normaalia ja aiheellista olisi kyllä ollut ihmetellä. Reilun vuoden jälkeen aloin sitten itse ihmetellä onko hommassa mitään järkeä... Muutettiin rivariin ja hetkeäkään ei ole kaduttanut. Asumiskustannukset ovat paljon paljon pienemmät ja aikaa jää muuhunkin kun omakotitalon vaatimiin töihin. Nyt kesälläkin on aivan ihanaa välillä vaan istua terassilla juomassa kahvia ja jutella lasten kanssa eikä aina olla leikkaamassa nurmikkoa tai tekemässä muita pakollisia omakotitalon töitä joita rivarissa on paljon vähemmän tai ainakin pienemmässä mittakaavassa. Tai talvella lumityöt on ohi hetkessä, toisin kuin omakotitalossa jossa lumitöissä meni tunti helposti ja siellä oli pimeässä pienemmänkin hangessa touhuttava kun ei yksin sisälle voinut jättää. Jos oisin oikeasti tiennyt/muistanut kuinka paljon halvempaa asuminen rivitalossa on niin olisin muuttanut jo aiemminkin - siitä huolimatta että talo oli se unelmakotini.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kolme neljä