Kannattaako eron jälkeen palata yhteen vai siirtääkö sillä vain eroamista?
Siinä kysymys. Onko todennäköistä tai edes mahdollista, että yhteenpaluun jälkeen suhde kestäisi ja paluu kannattaisi?
Kommentit (10)
Riippuu varmasti siitä miksi erositte
Mutta yleisesti jos erositte niin siihen oli hyvä syy ja siksi suhde ei tule kestämään tai olemaan onnellinen
Yleensä ei kannata. Joskus kuitenkin ero saa oisen tai molemmat pohtimaan elämäänsä ja arvoja, ja se voi muuttaa suhtautumista ja mielipiteitä. Tällöin on mahdolllista, että yhteiselo onnistuu. Oleellista on, että eroon johtaneet syyt poistuvat.
Me erottiin miehen kanssa korona-ajan stressin alla. Minä paloin loppuun töissä ja hän makoili luonani 24/7, seinät kaatui päälle molemmilla. Palattiin yhteen myöhemmin ja on tässä nyt jo useampi vuosi mennyt hyvin.
Se haluaisi palata yhteen, jonka aloitteesta erottiin, vaikka toki molemmilla oli ollut p-kaa jo hyvän aikaa. Syytä tähän p-kaan ilmapiiriin oli kyllä enemmän tässä eroa ehdottaneessa ja itsekin sen myöntää, koska oli jatkuvasti kireä ja riidanhaluinen välillä ilman minulle ilmeistä syytäkään, toisaalta syyksi riitti jos oln "väärää" mieltä jostakin yhdentekevästä asiasta, kuten televisio-ohjelmasta. Onko merkitystä?
Mitä tuttavapiiriä on tullut seurattua, niin aika moni yrittää vielä yhteen paluuta todetakseen, ettei onnistu. Ja eroaa sitten lopullisesti. Osa toistaa tätä useammankin kerran.
Usein halu palata yhteen tulee vielä siinä kohtaa, kun toinen löytänyt uuden. Ja iskee mustasukkaisuus, pelko omasta yksinjäämisestä jne. Sitten räpelletään hetki ja todetaan viimeistään parin kuukauden päästä ettei onnistunut, samat ongelmat edelleen.
Se vähän riippuu, kauanko erosta on kun eroa ehdottanut alkaa haikailla takaisin. Jos pari viikkoa niin voisin ainakin harkita keskustelua ja uutta yrittämistä, mutta jos pari kuukautta niin en, koska todennäköisesti erohalujen syynä on ollut uusi kiinnostuksen kohde, jota ei olekaan saanut tai ihan jo suhteen aikana alkanut deittailu/säätö toisen kanssa, josta ei tullutkaan mitään ja sitten halutaan takaisin kun ruoho ei ollutkaan vihreämpää tai uusi oli jopa vielä hankalampi kuin ex.
Meillä kannatati.
Erottiin 6kk seurustelun jälkeen. Oltiin muutama kuukausi erossa ja sen jälkeen palattiin yhteen. Tätä suhdetta kestänyt nyt 18v ajan.
Sukulaisilla ja kavereilla yhteen paluu ei ole kestänyt kovinkaan kauaa.
Sittenhän on myös niitä, jotka eroavat ja palaavat yhteen toistuvasti. Tyyliin vuosi menee ns. hyvin, erotaan, parin kuukauden päästä palataan yhteen ja taas vuoden päästä sama alusta ja eroa haluava osapuoli on aina se sama, joka myös haluaa taas takaisin. Jonkinlainen mt-ongelma on oltava kun tuota jatkuvaa edestakasiin veivaamista sietää.
Jossain tutkimuksessa oli todettu, että useimmiten ero tulee kuitenkin, paitsi jos eron syy on ollut tyyliin alkoholiongelma tmv ja sitä ei enää ole. Luonteenpiirteet tai persoonallisuushäiriöt ei muutu.