Mikähän vanhanaikainen partavesi voisi olla kyseessä?
Haistoin tosi hyvän tuoksun ohikulkijalla, voisin ostaa omallekin kumppanille. Siitä tuli mieleen ensin ehkä 80-luku, ei ollut sellainen mitäänsanomaton vesituoksu, eikä toisaalta mikään ihan tyrmäävän tukevakaan. Jos olisin kehdannut, olisin kysynyt. Onko ehdotuksia mikä voisi olla? Kouros ei ole.
Kommentit (19)
Täytyykin käydä nuuhkaisemassa tuo.
En tiedä, mutta olen aina ollut sitä mieltä, että alkuperäinen 4711 Eau de Cologne on ihan mielettömän hyvä tuoksu.
Diorin Fahrenheit? Paljon uudempi mutta törkeän hyvä on myös saman merkin Sauvage, mutta ei tietenkään ole ihan jokapojan tuoksu vaan vähän jopa röyhkeäkin.
Tuo Fahrenheit on "kiltimpi" ja enempi omaan makuun.
Kiitos teille vastauksista! :) Otan nämä merkit ylös ja käyn testailemassa.
Kuinhahan monta erilaista hajuvettä ja parfyymia maailmassa on?
Mutta kyllä se oikea, minkä haistoit, löytyy varmasti vauvapalstalaisilta, kuvailithan tuoksua sentään osuvilla sanoilla, jotka sopivat vain harvaan tuoksuun.
Jules tuoksuu kasarille. Diorin. Raikas fougere, joka kuivuu suihkunraikkaan, saippuaisen pehmeään tuoksuun. Itse armastan kovin.
Vierailija kirjoitti:
Jules tuoksuu kasarille. Diorin. Raikas fougere, joka kuivuu suihkunraikkaan, saippuaisen pehmeään tuoksuun. Itse armastan kovin.
Muttei siis ole partavesi vaan hajuvesi. -sama
Voisiko olla Yazz samalta merkiltä kuin Kouros?