saanko olla läski?
Kommentit (9)
Oman itsesi kannalta painoa täytyy pudottaa.
Sairastut tuota menoa vakavasti. Yritä pitää elämänilo yllä ja asenne kohdillaan. Pikkuhiljaa pienillä elämänmuutoksilla hyvä tulee.
Jos olet tyytyväinen itseesi, se on ihan ok.
t. toinen läski 90 kg.
Voin jopa maksaa verorahoista ylipainosi kustannukset, mutta kunhan et vain tulisi viereeni istumaan lentokoneessa, teatterissa jne.
Mutta jos läskit vaikeuttaa elämääsi, niin laihduta!
"Olen sietäväinen. Voin jopa maksaa verorahoista ylipainosi kustannukset, mutta kunhan et vain tulisi viereeni istumaan lentokoneessa, teatterissa jne."
Mä otan tuhat kertaa mielummin viereeni ylipainoisen ihmisen kuin haisevan (hajuvedet, partavedet, hajustetut pyykinpesuaineet jne) ihmisen.
terveisin allerginen astmaatikko (ylipainoisen vierustoverin vuoksi ei tarvitse ottaa ylimääräistä annosta lääkettä)
Ylipainon kustannukset? Mitäköhän kustannuksia se ylipaino aiheuttaa? Olin aikoinaan lähes vuoden sairaalahoidossa (normaalipainoisena). Nykyään olen reilusti ylipainoinen, mutta sairaalassa en ole ollut päivääkään. Eiköhän mun tapauksessa ainakin suurimmat kustannukset ajoittuneet normaalipainon aikaan.
Aina puhutaan ylipainon kustannuksista, vaikka tässä yhteiskunnassa on paljon kalliimpiakin hoitoa vaativia sairauksia/tiloja. Sitäpaitsi ylipainoisella, hyväkuntoisella voi olla pienemmät sairastumisriskit kuin huonokuntoisella normaalipainoisella. Monet muutkin asiat vaikuttavat terveyteen kuin paino.
Ylipainon kustannukset? Mitäköhän kustannuksia se ylipaino aiheuttaa?
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Ylipainosta+vuosittain+300+miljoonan…
"Ylipaino aiheuttaa Suomessa vuosittain 300 miljoonan euron kustannukset terveydenhuollossa. Syynä ovat ylipainon aiheuttamat kalliit kansantaudit, kuten kakkostyypin diabetes ja sydän- ja verisuonitaudit."
Ylipaino ei aiheuta tuota 300 miljoonan kustannuserää, vaan se aiheuttaa kalliit kansantaudit, kuten kakkostyypin diabetes ja sydän- ja verisuonitaudit.
Ensinnäkin sydän- ja verisuonitaudit kuten myös diabetes liittyvät oleellisesti perimään ja stressiin.
Ylipaino ei aiheuta tuota 300 miljoonan kustannuserää, vaan se aiheuttaa kalliit kansantaudit, kuten kakkostyypin diabetes ja sydän- ja verisuonitaudit.
"Syynä ovat ylipainon aiheuttamat kalliit kansantaudit"
eli ylipainon osuus kansantautien määrästä.
ja
"Tuoreen saksalaistutkimuksen mukaan lievästi tai merkittävästi ylipainoisista aiheutuu enemmän kuluja terveydenhuollolle kuin vaikeasti lihavista"
Hmmm, kumpaakohan uskoisi: Pulskaa av-palstailijaa vai terveystaloustieteen asiantuntijoita?!?
Jokainen on hyvä sellaisenaan.
Ja toisaalta, jos joku ei olis vähän pulleampi, niin minä en näyttäisi hoikalta.