Kouluun syksyllä menevien lasten vanhemmat! Miten lomailette?
Meillä kuopus aloittaa syksyllä koulun. Aloitin 80% työajan tekemisen kesäkuun alusta, teen vuorotyötä,joten myös viikolla vapaita. Isällä säännöllinen työ ja viikonloput kotona. Hoitopäiviä lapselle tulee kesäkuussa 5-7, heinäkuussa valitettavasti enemmän järjestelyistämme huolimatta :(
Lisäksi isä pitää talvilomansa kesäkuussa. Kesäloman aloitamme eri aikaan niin että lapsi saa olla kotona 1.8 alkaen.
Tuntuu vain rankalle lapsen mennä kouluun, jos koko kesän joutunut olemaan hoidossa. Onneksi saimme muutamia lisäpäiviä kotona näillä keinoilla. Miten muilla onnistunut?
Kommentit (13)
tarvittaessa etätöitä eli lapsi lomalla koko kesän
Lähtee pariksi viikoksi isovanhempien kanssa mökille. Itse en ole ollenkaan lomalla koska aloitin juuri uudessa työpaikassa, mutta osa-aikaisena kun olen saattaa olla viikkokin vapaata töiden välissä. Mies lomailee myös 6 viikkoa. Pari päivää on sovittu kavereiden vanhempien kanssa hoidosta.
Lapsemme ovat meillä aina etusijalla.
kesähoidon suhteen. Minulla on vain osa-aikainen vuorotyö ja teen nyt kesällä vain 10 h viikossa töisä, joten yhteistä "lomaa" on paljon, vaikka varsinaista loma lomaa minulla on vain se perus 4 viikkoa. Sen ajan olemmekin sitten ulkomailla.
eli heinakuu lapsilla lomaa ja itse olen elokuussa lomalla. Vähän jälkikäteen harmittaa että näin tein mutta toisaalta onpahan koulun aloitus pehmeä. Heinäkuun molemmat mummot hoitaa lapsia.
vaikka olenkin jo äitiyslomalla.
Juhannuksesta alkaa miehen kesäloma ja perään isyysloma. Lapsen lomaksi muodostuu sitten juhannuksesta koulun alkuun.
Palstamammojen kauhistukseksi on ekaluokkalaiselle vielä iltapäivähoitopaikkakin ihan siltä varalta että syntyvä pikkuveli on vaativahoitoista laatua. Kädet on kyllä kyynärpäitä myöden ristissä että kuopus olisi yhtä helppo vauva kuin isosiskonsa.
eli minimissään 2 kk ovat lapset lomalla jonkun aikuisen kanssa. Käytännössä äidin, isän tai mummin kanssa.
Isä otti irtioton työelämästä toukokuussa ja on ainakin vuoden kotona ja itselleni on kertynyt sen verran pitämättömia vapaita, että olen kotona kesäkuusta elokuuhun.
Opettajana lomailen saman ajan kuin lapsenikin. Tämä on ensimmäinen kesäni, jolloin olen lomalla kesän, aiemmin olen ollut työtön. Kymmenen vuotta tein töitä määräaikaisena ja vihdoin sain viran ja sen myötä kesäloman.
Eihän tuo kuvailemasi tilanne ole ap pahakaan, lapsenne saa monta viikkoa lomailua! Mukavaa kesää ja tsemppiä koulunaloitukseen :)
Itse teen töitä kotona, joten osa ajasta menee niin, että lapset "pyörivät jaloissa" ja itse teen töitä silloin, kun siltä tuntuu. Miehellä on 4 viikkoa lomaa, minä pidän 2-3 viikkoa, osa päällekkäin. Tarvittaessa 14-v esikoinen vahtii pienempiä (7v ja 5v) lapsia korvausta vastaan.
isä on lomalla juhannuksesta heinäkuun puoliväliin ja minä siitä eteenpäin ihan koulun alkamiseen saakka. Ennen isänsä lomaa on nyt mummolassa ja päiväleirillä joka on tarkoitettu eskari-ikäisille.
jolloin minä aloitan reilun neljän viikon lomani. Isällä on vain kuusi päivää lomaa, jonka käyttää koko perheen yhteiseen ulkomaanmatkaan elokuussa. Ja tukiverkkoja eli mummoja tms. ei ole käytettävissä joiden avulla lapsen lomaa saisi pidennettyä
minä viikkoa myöhemmin ja voin pitää 5 viikkoa (kiitos työnantajan), mutta silti lapsi joutuu vanhaan hoitopaaikkaansa viikoksi ennen koulun alkua, ei voi mitään.