psykoosilääkkeistä
Onko olemassa sellaisia jotka eivät lihottaisi ja voisi syödä työelämäss?
Itselläni työelämä aiheuttaa harhoja ja en halua syödä lihottavia lääkkeitä koska ne masentavat!!
Lääkäri maanantaina mutta zyprexaa tai risperidolia en halua lihottivat hoikan kaunis vartaloisen naisen parissa kk 20kg
Kommentit (14)
kuin sairastuminen psykoosiin. Se psykoosi vie kuitenkin ennenpitkää työkykysi ja muutenkin kapeuttaa elämää, joten on parempi käyttää lääkitystä lääkärin ohjeiden mukaan.
lääkevaihdon jälkeen, Zyprexa nosti 10kg kuukaudessa, sitten söin kuukauden Risperdalia joka ei nostanut painoa minulla, mutta aiheutti muita erittäin ikäviä haittavaikutuksia (näön hämärtyminen, lihasten jähmeys niin etten esim. voinut soittaa pianoa). Näiden jälkeen kokeiltiin Seroquelia, paino pysyi edelleen siinä mihin Zyprexa oli sen nostanut. Eli minulla Risperdal ja Seroquel eivät ole NOSTANEET painoa, mutta useista laihdutusyrityksistä huolimatta paino ei myöskään ole lähtenyt laskuun, vaikka olen liikkunut kuinka paljon ja syönyt miten terveellisesti.
Psykoosilääkitys lopetettiin lääkärin määräyksestä kun ei ollut enään psykoosia/harhaista käyttäytymistä. Kysyin että miksi ja että olen kuullut että pitäisi psykoosin jälkeen syödä ainakin vuosi sitä ettei uusiudu. Johon lääkäri sanoi ettei tarvitse enään syödä.
Lopetettiin kun menein töihin. Noh nyt töissä ahdistus lisääntynyt vaikka masennuslääkitys päällä. Niin ja psykoosissa en ole mutta välillä harhoja jotka tiedostan harhoiksi ja pääsen niistä juttelemalla.
Mutta olen ajatellut olisiko kivempi syödä pientä annosta psykoosilääkettä joka ei aiheiuttaisi painon nousua. Se meninaan lisäisi minulla ahdistusta ja masennusta eli vaikutus masennukseen +-0
Noita kahta en vaan halua kun minulla lihottivat. En ole vieläkään päässyt painosta vaikka en niitä syökään.
ap
Olen kauan huudellut oireiden ja kuvauksen perään, mutta kukaan ei sellaista osaa antaa. Miksi ei, ihmettelen kylläkin?
Jokaisella on hyvin erilainen. En ole sitä kokemusta osannut selittää lähipiirillekään niin miten sitten nettipalstalla.
Eihän siinä mitkään sairauden tuntomerkit täyty jos jokaisella ihan omanlainen.
Jos nii kiinnostaa niin lopettakaa esim nukkuminen ja tutustukaa jeesukseen niin kyl se psykoosi sieltä tulee!
syödä oireettomanakin 2-3 vuotta lääkitystä relapseian ehkäisyyn? Sinuna varmistaisin asian joltain toiselta lääkäriltä ja kysyisin myös omalta lääkäriltä tarkat perustelut lääkitykseen.
Psykoosilääkitys lopetettiin lääkärin määräyksestä kun ei ollut enään psykoosia/harhaista käyttäytymistä. Kysyin että miksi ja että olen kuullut että pitäisi psykoosin jälkeen syödä ainakin vuosi sitä ettei uusiudu. Johon lääkäri sanoi ettei tarvitse enään syödä. Lopetettiin kun menein töihin. Noh nyt töissä ahdistus lisääntynyt vaikka masennuslääkitys päällä. Niin ja psykoosissa en ole mutta välillä harhoja jotka tiedostan harhoiksi ja pääsen niistä juttelemalla. Mutta olen ajatellut olisiko kivempi syödä pientä annosta psykoosilääkettä joka ei aiheiuttaisi painon nousua. Se meninaan lisäisi minulla ahdistusta ja masennusta eli vaikutus masennukseen +-0 Noita kahta en vaan halua kun minulla lihottivat. En ole vieläkään päässyt painosta vaikka en niitä syökään. ap
Harvoin itse lääke lihottaa ketään. Lääkkeet voivat lisätä ruokahalua, mutta kun tämä asia on tiedossa, niin itse pystyy siihen vaikuttamaan.
tietysti voit kokeilla jotain ja pitää tarkan huolen siitä, että paino ei nouse ja jos nousua tapahtuu (ilman, että ruokailutavoissa tapahtuu muutosta) niin sitten lopettaa lääkkeen syömisen.
Valitettavasti osa lääkkeistä lisää ruokahalua ja lihottaa sillä tavalla, mutta osa vain hidastaa aineenvaihduntaa. Vaikka ruokapäiväkirjasta näkisi, että elintavat ovat pysyneet entisellään, niin paino saattaa silti lähteä nousuun. Onko se sitten yhtään parempi, että painon nousemisen myötä mielenterveysongelman päälle saa vielä fyysisiäkin sairauksia?
Ja eihän tämä jokaiseen ihmiseen päde, kaikki ovat yksilöitä. Mutta tässä yhteiskunnassa lihavuus on niin iso henkilökohtainen vika, että ei siihen pitäisi ajaa ihmisiä, varsinkaan niitä, joitten on vielä mahdollista saada töitä mt-ongelmasta huolimatta.
Itse olen syönyt Klorpromania, Risperdalia, Cipramilia, Seroquelia ja Efexoria.
Klorproman ja Risperdal oli yhtä aikaa käytössä. Lihoin näiden takia 25 kg todella lyhyessä ajassa! Tisseistäni tuli myös maitoa -> vaihtoon.
Vaihdettiin Seroqueliin. Sen aikana olen lihonut vain n. 15 kg 10 vuodessa (aiemmalla yhdistelmällä siis 25 kg 3 kk:ssa).
Cipramil ei tehonnut minulla, Efexor ollut pidempään käytössä. Näiden lihotusvaikutuksesta en tiedä, koska ovat olleet yhtä aikaa käytössä noiden aiemmin mainittujen kanssa, jotka käsittääkseni lihomisen aiheutti.
Seroquelin lihotusvaikutuksesta en osaa sanoa, koska kyseessä kuitenkin noin pitkä aika.
Zyprexa käsittääkseni on voimakkaimmin lihoittava neurolepti.
Jos psykoosin aiheuttaneet tekijät (huumeet, sopimaton masennus- tai muu lääkitys) ovat nyt poistuneet voi psykoosilääkityksenkin varmasti purkaa, mikäli psyykoosin oireet ovat olleet pois riittävän pitkään. Tämä aiheettoman psykoosilääkityksen purkaminen on mielestäni asiansa osaavan lääkärin velvollisuuus. Täältä neuvoa hakevilta puuttuu itseluottamusta ja luotettavat tukiverkostot. Tsemppiä teille kaikille jotka pyristelette eroon flegmaattisten, laiskojen ja ahneiden suomalaislääkäreiden määräämistä lääkkeistä. Oma kokemukseni, on, että suomalaiset psykiatrit, ainakin ne vanhemman polven edustajat määräilevät ensisijassa Orionin tuotteita. Niitä on määräilty omaiselleni, ja ne ovat johtaneet katstrofiin hänen kohdallaan. Nyt ilman niitä on kaikki on paljon paremmin.
Onkohan kellään antaa Serdolect tabletteja?
Minulla menee Abilify 15 mg ja olen ihan työelämäässä. On tosin ihan diagnoosi psykoosin selitykseksi ja aika rankka hoitohistoria, kaikesta voi selvitä.
Abilify ei lihota, toinen mikä tulee mieleen on Serdolect, itse tosin sain siitä pahat sivuoireet.