" On raskasta todistella yhä uudelleen omaa osaamistaan ihmisille, joilla ei ole tarjota töitä"
Asiallinen ja aito haastattelu (alla linkki) työttömyyden kohtaamisesta. Vaikka kyse taide-alasta, tuntemukset työnhausta kaikilla työnhakijoilla lienevät aika lailla samanlaisia.
https://www.kodinkuvalehti.fi/artikkeli/lue/ihmiset/nayttelija-iikka-fo…
Kommentit (7)
"Jos vastausta ei tule pitää laittaa perään uusi sähköposti tai soittaa, vaikka samaa tekee sata muutakin kollegaa..."
Koettu tuokin.
"...0n vaikeaa ajatella omaa työttömyyttä asiana joka vain tapahtuu eikä ole omaa syytä. Hän ei tiedä miksi se on niin .."
Aika monella menee ennen pitkää siipi maahan, kun tulee tunne ettei pääse (kelpaa) mihinkään vaikka kaikkensa yrittää. Sitten pahimmassa tapauksessa riekkuu tyyppejä ympärillä piruillen : Menkää töihin! Kyllä niitä töitä löytyy jos haluaa!.
Hakekaa 4 (neljää) paikkaa kuussa tai viimeisinkin tuki lähtee alta!
Miksi päättäjien taholta ei haluta tunnustaa tätä tilannetta mikä työnhakijoilla on? Töitä ei ole kaikille.
Mitä jos haastattelutilaisuuteen ottaisi uudenlaisen asenteen : kuvittele olevasi näyttelijä joka toistaa samaa roolia, lisää vivahteita, tee kokeiluja, ehkä löydät itsestäsi jotain uutta, jolla erottua muista hakijoista.
Kun itse pääsin pitkän työttömyyden jälkeen työelämään, se muutti arjessani aivan kaiken. Se järkytti tajuta kuinka paljon se muutti elämää kuin sait jälleen palkkaa säännöllisesti . Koet kuuluvasi yhteisöön ja olevasi tarpeellinen ja osaava.
Yhtäkkiä olit taas ok, sait ihmisarvosi ja loppui ympäristön piruilut kuin seinään.
Työkkärin kanssa asiointi (soittelut missä virkaintoinen sinulle tuntemattoman ihmisen ääni muistutteli "työnhakijan velvollisuuksista" aina ohuesti syyllistävällä perusvireellä )oli painostavaa ja ahdistavaa, sen sijaan että sieltä olisi kannustettu tai aidosti tuettu . Rohkaisusta puhumattakaan. Se te-toimiston kanssa asiointi lähti myös niskasta pois kerralla kun työllistyi suunnattomalla säkällä kai, koska samaa paikkaa haki lukuisa joukko.
Sympatiseeraan työnhakijoita nyky-työllisyys tilanteessa!
- Mitä jos haastattelutilaisuuteen ottaisi uudenlaisen asenteen : kuvittele olevasi näyttelijä joka toistaa samaa roolia, lisää vivahteita, tee kokeiluja, ehkä löydät itsestäsi jotain uutta, jolla erottua muista hakijoista.-
Mihin haastattelutilanteeseen? Mitä tarkoitat? Kuvitteletko että kaikki työnhakijat jotka paikkaa hakevat muka kutsutaan työhaastatteluun?
"... Suomi on pieni maa.Viikkokausia ei voi vetää sitä samaa rullaa, muutenhan ne ajattelevat, että johan sinulle sanoin, ettei töitä ole."
Totta.Totta.