te jotka puette lapsenne tyylikkäästi
Mistä ostatte vaatteita? Ja minkä ikäiset lapset? Pukeudutteko itsekin tyylikkäästi?
Kommentit (13)
Ei väliä kunhan asussa varit ja tyyli miellyttävät. Itse pukeudun myös tyylikkäästi. Toisaalta joskus on kiva revitellä tyylillä. Kirppareilta voi tehdä todella hyviä löytöjä, jos vain on silmää!
Lapseni ovat 9v ja 11v
Siis että on harkittu asukokonaisuus eikä vaan otettu kaapista jotain päälle. Lapsella on aina tilanteeseen sopivat vaatteet jne. ja värit sointuvat toisiinsa kauniisti eikä ole liian räikeää.
mutta yritän aina pitää silmällä sellaisia vaatteita, jotka ovat vähän siistimpiä tai juhlavampia, ja jos hyvännäköinen osuu eteen, niin sitten ostan sen.
Arkivaatteissa taas pääväreinä on muutamaa väriä, joihin on helppo ostaa lisää, kun uudet vaatteet sopivat pääsääntöisesti vanhempiin.
Ei sellainen täysi kontrolli aina onnistu, joskus on päiviä, kun pitää olla tyytyväinen, että selvitään vaatteet päällä jokainen ovesta ulos. Mutta yleensä ottaen minusta on kiva, että vaatteet sopivat yhteen ja tilaisuuteen, niin itsellä kuin lapsillakin.
Molemmille löydän paljon vaatteita huuto.netistä, mutta myös ihan tavallisista lastenvaateliikkeistä, joistakin nettikaupoista, tavarataloista. Kun on vahva oma maku, tietää ihan tarkkaan mitä haluaa, eikä tarvitse ostaa vain merkin vuoksi jotain vaatetta. Löytöjä voi siis tehdä mistä vaan.
ja puhutaan, onko joku aito "jokin". Hyvästi viaton lapsuus!
Ostan vaatteet huuto.netistä ja Lindexiltä. Ulkomaanreissuilta tuon joskus jotain.
Suurimmaksi osaksi vaatteet ovat kuitenkin käytettyjä ja Lindexin uusia ja aina saan kehuja lapsen vaatteista.
Siis että on harkittu asukokonaisuus eikä vaan otettu kaapista jotain päälle. Lapsella on aina tilanteeseen sopivat vaatteet jne. ja värit sointuvat toisiinsa kauniisti eikä ole liian räikeää.
Tiedän mitkä värit sopivat lapselle ja ostan vain ja ainoastaan niitä. Koska vaatekaappi on täynnä vaatteita joiden värit sointuvat toisiinsa niin ei ole vaikea valita aamulla tai milloin nyt vaan vaatteita, jotka sopivat väritykseltään toisiinsa. Itsekin ostan itselleni vain tiettyjä minulle parhaiten sopivia värejä joten kyllä, pukeudun samalla tavalla.
Tilanteeseen sopivat vaatteet? No tottahan sitä aikuisellakin on tilanteeseen sopivat vaatteet aina päällä joten tietenkin myös lapsellakin on.
Lapsen vaatteet tulee ostettua sieltä sun täältä kunhan löytyy sopivia (ja sopivan värisiä): Lindexistä netti Nextiin ja pikkuputiikkien Kenzoihin/Catimineihin (yleensä alesta). Ostopaikalla ei tosiaan ole väliä kunhan vaatteissa on jokin kiva yksityiskohta ja tosiaan värit ovat oikeita. Esim. Monsoonista en ole tänä kesäkautena ostanut lapselle oikeastaan mitään koska vaikka vaatteet ovat malleiltaan kauniit niin värit ovat tänä kesänä täysin väärät meidän muksulle.
vaiko ilman merkkejä? Miten jaksatte kahlata sitä läpi? Mitä hakusanoja käytätte ja ostatteko paketteja vai yksittäisiä vaatteita. Itse haluaisin oppia pukemaan lapset tyylikkäästi. Vähän eurooppalais-ruotsalaistyylisesti. Nyt lapset 5 ja 7v ja tyttö ja poika. Paljon vaatteita ostetaan h&m ja lindex myös. Tytölle vaaleanpunaista ja pojalle sinistä ja vihreää. Mitä värejä ostatte?
ap
Mitä värejä ostatte? ap
Ensiarvoisen tärkeää on ymmärtää mitkä värit lapselle sopivat. Jotkut osaavat sen intuitivisesti ja jotkut sitten kaipaavat siihen opastusta. Jotkut oppivat oppimalla (kuten minä) ja sitten se käy jo helposti lapsien kanssa. Värianalyysia vaan peliin jos ei onnistu muuten. Netistäkin löytyy muutamia versioita joita voinee käyttää. Olin itse aikoinaan täysin uuno väreissä mutta minulle tehtiin värianalyysi ja voila, opin aika nopeasti omat värini ilman värikartan tutkimista. Lapsestakin huomasi aika nopeasti (vuoden iässä) että mitkä värit sopivat parhaiten. On klassinen vaalea kesä. Minä taas tummahiuksinen kesä.
Ei se mistä ostaa vaan kuinka siistiä ja miten yhdistelee ;)
Omasta mielestäni puen lapsen ihan perus siistisi, mutta ystävät, sukulaiset jne. kommentoivat että on tyylikkäästi/makeesti puettu. Lapsi on kohta vuoden. Itse pukeudun myös perus siististi/tyylikkäästi.
Onko vaan pukeuduttava niihin, mitä analyysi sanoo, vaikka siis olo on niissä väreissä epämukava?
Miten tuo värianalyysi lapselle tehdään? Poika varmaan on kesä koska on niin vaalea ja sinisen sävyt sopivat hyvin. mm vaaleansininen ja tummansininen. Tyttö taas on hiukan lämpimämpi väreiltään ja aavistuksen tummempi vaikka vaalea onkin. Eli hänellä vaaleat lämpimän väriset hiukset joissa raitoja luonnostaan ja siniharmaat silmät. Iho kellertäväkuten minulla. Mitkäköhän värit sopisivat. juuri tyttö
vaikeampi pukea.
ei epäilystäkään :D
ja lapset on 8kk ja 8-vuotta. kaikki tyyli-ikonithan käy tietysti Cubuksessa ja H&M:ssä shoppaamassa!