Onko samaa sukupuolta olevien parisuhteissa/avoimissa suhteissa enemmän väkivaltaa kuin normaaleilla?
Kommentit (16)
Eli normaalista poikkeavilla enemmän väkivaltaa?
Mistä tämä kumpuaa?
Sairaalloisesta mustasukkaisuudesta?
Omistushaluisuudesta?
Vierailija kirjoitti:
Lesboilla enemmän, homoilla vähemmän, oliko joku tutkimus sanonut.
Eli naiset ovat miehiä väkivaltaisempia ja heterosuhteissa naiset aiheuttavat väkivallan. Noinhan tuon voi tulkita.
Vierailija kirjoitti:
Ok mites tää case Nordmo
Totta. Ilmentää siis sitä väkivaltaisuuden yleisyys näissä poikkeavissa parisuhteissa on suhteellisesti suurempaa kuin tavallisilla normaaleilla ihmisillä?
Tästä pitäisi puhua paljon enemmän ja kovemmalla äänellä jotta tulevaisuus olisi parempi ilman väkivaltaa.
Ei kiinnosta tippaakaan onko jossakin randomissa parisuhteessa väkivaltaa vai ei. Oli sitten heteropari tai muu. Vai oma suhteeni on merkityksellinen.
Vierailija kirjoitti:
Ei kiinnosta tippaakaan onko jossakin randomissa parisuhteessa väkivaltaa vai ei. Oli sitten heteropari tai muu. Vai oma suhteeni on merkityksellinen.
Silloin tämä ketju ei ole sinua varten. Mutta selvästi jostain sinulle syntyi tarve kommentoida. Miksi et vain ohittanut ketjua?
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Lesboilla enemmän, homoilla vähemmän, oliko joku tutkimus sanonut.
Eli naiset ovat miehiä väkivaltaisempia ja heterosuhteissa naiset aiheuttavat väkivallan. Noinhan tuon voi tulkita.
Jonkun tilaston mukaan miesten parisuhde on pysyvin, sitten heteroilla ja vähiten pysyvä on naisten parisuhde.
Naiset ovat se ongelma 😏
Missään normaalissa parisuhteessa ei ole väkivaltaa tai edes väkivallan uhkaa.
Samassa talossa asustaa homopariskunta. Joka viikonloppu jompikumpi on rappukäytävässä itkemässä. Joko kokonaan alasti tai joku vaatimaton kylpytakki yllään. Huutoja ja kirkaisuja kuuluu. Miksi heillä on niin vaikeaa?
Tilastojen perusteella Vähiten eroja ja väkivaltaa löytyy mies/mies parisuhteissa, toiseksi vähiten niitä löytyy nainen/mies parisuhteessa ja eniten kiitä löytyy nainen/nainen parisuhteissa. Mutta onneksi kaikki vika ja vääryys on pelkästää miehissä jopa niissä nainen/nainen parisuhteissa vaikka siellä ei ole edes miestä ketä syyttää kaikesta
Aina kun perheessä on jotain - mitä tahansa erilaista - se lisää ristiriitojen määrää ja väkivallan uhkaa. Erilaisuuden ei tarvitse olla seksuaalisuuudessa, se, voi olla myös esimerkiksi puolisoiden varallisuusero, toisen sairastuminen, lapsen sairastuminen tai mikä hyvänsä muu stressiä ja ulkopuolista painetta aiheuttava asia. Kun stressi ja paine lisääntyvät, lisääntyvät AINA myös parisuhteen ristiriidat ja niiden myötä lisääntyy väkivallan vaara. Tästä huolimatta kaikki eivät sorru väkivaltaan ja sitä voi myös ehkäistä - mutta sitä pitää tietoisesti ehkäistä. Ei voida vain ajatella, että kyllä se siitä jos on normaaleja ihmisiä, koska pitkäaikainen stressi ja ptsd muuttaa ihmisiä.
Väkivaltaa PITÄÄ ehkäistä.
Naissuhteissa koetaan hieman miessuhteita useammin fyysistä väkivaltaa, kun taas miessuhteissa seksuaalinen väkivalta oli yleisempää. Väkivaltaa koettiin usein ensimmäisessä suhteessa samaa sukupuolta olevaan kumppaniin (Donovan & Hester 2008).
Miksi asiaa piilotetaan maton alle tai halkopinon taakse? Ehdoton ei väkivallalle sen muodosta riippumatta.
Miten homoparille sitten voi tulla jonkin tosimiehen äärimmäinen käytös kriisi tilanteessa?
Avoimissa heterosuhteissa esiintyy eri muotoisia väkivallan ilmentymiä suhteellisesti yleisemmin kuin tavallisissa suhteissa.
Lesboilla enemmän, homoilla vähemmän, oliko joku tutkimus sanonut.