Kyllä Minulle jää n. 200€ enemmän käteen, kun olen työttömänä
Palkasta jäi verojen jälkeen käteen n. 1800€. Kun siitä maksoin lasten päivähoidon (n. 500€) ja bensat (n. 200€), jäi muuhun kulutukseen 1100€.
Nyt sain päätöksen ansiosidonnaisesta. Sen mukaan minulle jää kuussa verojen jälkeen käteen n. 1300€. Päivähoitoa ja bensoja ei kotona kulu, joten enemmän jää kouraan työttömänä kuin töissä ollessa!
Kommentit (3)
että vieläkö oot samaa mieltä.
Ymmärrän, että pienipalkkaisista tuntuu turhalta käydä töissä, kun siitä ei makseta kunnon korvausta, mutta että normaalipalkkaisesta...
Kyllähän reilulta tuntuisi, että palkasta jäisi ihan rahanakin enemmän käteen kuin työttömyysturvasta. Mun mielestä päivähoitomaksut on kerta kaikkiaan liian isot, vaikka täällä aina saa kuulla, että enemmän vaan saisi sekin lysti maksaa.
Meillä on itse asiassa kulunut ruokaan paljon vähemmän rahaa, kun minä olen ollut kotona. Leivon itse paljon leipää, teen järkeviä ostoksia, tiedän mitä kaapeissa on ja ehdin suunnitella. Silloin kun molemmat käytiin töissä, mies oli yleensä se, joka ehti kauppaan ja sieltä sitten tuli mitä sattuu heräteostosta ja puolivalmistetta. Vaatteisiin menee tosi paljon vähemmän, koska vähän risatkin kurahousut välttää kotona, päivähoidossa olisi tullut heti valitusta.
Jäin siis äitiysloman päälle työttömäksi. En ollenkaan valita, mutta on tää aika nurinkurista. Mutta syksyllä ehkä tämä loppuu, jos pääsen taas töihin.
ap
ruokaa kuluu enemmän kun olet lasten kanssa päivät kotona (yllättävän paljon enemmän)ja kyllä tekemiseenkin välillä rahaa menee, samoin sähköä kuluu esim. enemmän. plus menetät kaikki eläke ja veroedut pitemmän päälle, joten ei niin halpaa kuin kuvittelisi