Yksi asia, jota en aprillipäivässä ymmärrä: Miksi lehdetkin tekevät aprillipiloja?
Kommentit (8)
Vastuullinen media haluaa koskea Midaan kosketuksellaan kaikkeen kivaan ja omia sen.
Jaa paha mennä sanomaan, kun perinne on hyvin vanha, ainakin kasarilta muistan jo lehtien aprillipiloja. Sitä vanhempaa aikaa en oikein muista, kun opin vasta siinä ihan 70-luvun lopussa lukemaan, enkä tuolloin vielä sanomalehtiä lukenut.
Monet raamatuntutkijat ovat sitä mieltä, että Jeesus syntyi juuri tuona päivänä.
En kyllä arvosta aprillipiloja tekeviä asiallisia julkaisuita. Ne kuitenkin löytää usein jälkikäteen haulla ja pitää arvata päiväyksestä, että kyse on väärästä uutisoinnista. Valeuutisten aikakaudella pienikin 'lipsahdus' linjasta voi saada epätoivottuja reaktioita. Parempi vain pysyä asiassa.
Aikanaan Mikrobitti-lehden aprillipiloja oppi jo varomaan. Tosin ne olivat usein niin antaumuksella tehtyjä, että usein ei uskonut huhtikuun lehdestä tavallisiakaan juttuja, vaikka arveli tietävänsä, mikä oikea aprillipila oli. Ja lehdessä sitten vielä naureskeltiin tyhmille lukijoille ja retosteltiin, miten jotkut olivat jääneet pahasti lankaan. Tosin joistakin jutuista ei kuitenkaan paljastettu edes jälkikäteen keskustelupalstalla, että ne olivat piloja, vaan rivien välistä hekoteltiin. Tästä jäi tyhmä kepposteleva nörttifiilis koko lehdestä, jos lukijoita vain vedätetään.
Inhottaa kun valtion organisaatiot jekuttavat. Poliisilla on ollut mm. uutinen poliisikissasta. Tekisivät oikeita töitä.
Tosin eniten harmittaa, kun kotiuduin armeijasta 1.4. ja myöhemmin selvisi, että me oltiinkin se saapumiserä, joka ei kotiudu koskaan.
En tiedä, mutta en tykkää. Lehtiin ja valtion työntekijöihin pitäisi voida luottaa aprillipäivänäkin. Eeikseen sitten yksittäkset ihmiset tai julkkikset.
Miksi koko aprillia vietetään? En ole koskaan piitannut tällaisesta "jekkupäivästä".