Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Ystävieni Mobilepay-pyynnöt

Vierailija
25.03.2025 |

Olenko lamalapsuuden traumatisoima kun en pidä ystäväpiirini tavasta maksattaa asioita toisten piikkiin ja yht'äkkiä laskuttaa toisia Mobilepaylla milloin viitsitään? 

Viihteellä joku ostaa spontaanisti koko pöydälle kaljat kysymättä, mutta sitten tuoppia ollaan perimässä viikkoja myöhemmin Mobilepayssa. Kalja toki olisi maistunut, mutta olisi kiva tietää etukäteen ja paljonko olen auki.

Olemme käyneet välillä eräilemässä, porukassa minä ja X olemme autollisia. En edes peri hikisiä parinkympin bensoja, mutta X:n kyydissä tulee Mobilepay-pyyntö joku kuukausi tapahtuneen jälkeen.

Jos kysyn tilanteissa "paljonko olen auki tästä.." niin tulee vastataan että laittaa pyynnön myöhemmin.

Ei siinä, maksan kyllä. Mutta olenko jotenkin vanhanaikainen, että joko tarjotaan kaikille vuorotellen tai mieluiten maksetaan oma osuus heti? Tällainen tuntemattomien summien velkakirjojen ylläpitäminen muutamista euroista ei tunnu ystävyydeltä.

Ylipäätänsä ahdistaa velka kenelle tahansa, ensimmäinen lainani oli asuntolaina. Äiti opetti ettei pidä sekoittaa rahaa ja ystävyyttä.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
25.03.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Todella junttia, wt:tä ja idioottimaista. Olen itse pienituloinen ja elän säästeliäästi että voin välillä nauttia elämästä.

Jos tarjoan ulkona juoman tai aterian ystävälle, en todellakaan ala pyytämään senttiäkään ikinä takaisin vaikka tämä olisi parempituloinen.

En tiedä, voisinko edes jatkaa ystävyyttä niin toopen tyypin kanssa, joka laittaa jostain tarjotusta juomasta kolme viikkoa myöhemmin Mobilepay-pyynnön.

Vierailija
2/5 |
25.03.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

dumppaat nuo rahaobsessoituneet kaverisi. ja sillä ei ole mitään väliä ovatko suuri- vai pienituloisia.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
25.03.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

En ole tuollaisesta edes kuullut. Melkoisen moukkamaista toimintaa.

 

Ei kuulu hyviin tapoihin. Jos tarjoaa niin tarjoaa, jos lainaa niin lainaa.

Kannattaa puhua selväksi tuollaiset.

 

Kuulostaa siltä, että sinulla maksatetaan, koska maksat. Ei tuollainen kuulu normaaliin etikettiin ollenkaan.

 

Ystävien?

Vierailija
4/5 |
25.03.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei ystävä toimi noin, että maksattaa jälkikäteen. Tai yrittää maksattaa. Kysymättä ja puhumatta vaan laittaa laskut sinulle?

Outoa.

Vierailija
5/5 |
25.03.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Maksut sovitaan saman tien, mutta maksamisen voi käytännön tasolla hoitaa myöhemminkin, jos se sopii maksun saajalle. Jälkeenpäin ei pyydetä eikä makseta mitään, mistä ei ole sovittu.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme neljä kuusi