Äitini jäi näpistyksestä kiinni-Järkyttävää
Sain kuulla erään ystävän kautta, että oma äitini jäi kiinni näpistyksestä. Olen järkyttynyt, minun äitini!
En ole järkyttynyt siitä, että hän jäi kiinni, vaan siitä, että hän tekee sellaista.
En hyväksy sitä millään tavalla. Kuinka kauan hän on varastanut ruokaa ruokapöytäämme ja tarjonnut niitä "omina" meille lapsille. Hyi, hittoa!
Hän ostaa kalliita vaatteita (vai onko ostanut niitäkään?), mutta varastaa ruokaa ruokapöytäämme. Hyi, hävettää.
Kehen otan yhteyttä, jos kyse on vaikka sairaudesta? Rahasta se tuskin on kiinni, koska hän saa todella hyvää eläkettä isästämme (kuollut) sekä käy palkkatyössä.
Vai pitäisikö hänestä tehdä nimetön huoli-ilmoitus?
Poliisithan varkaudet kirjaa omiin tietoihin, mutta meneekö tieto muille viranomaisille? Toivottavasti.
Kommentit (4)
Hänellä voi olla muistisairaus tai sitten rahat ei vaan riitä? Toisilla on isoja velkoja ja korot vaan nousee. Auta Äitiäsi!
Alkava muistisairaus tai muu puhjennut mielenterveysongelma?
Tee huoli-ilmoitus. Sen voi tehdä nimettömänä tai voit antaa oman nimesi ja yhteystietosi ja pyytää, että eivät kerro äidillesi, kuka on tehnyt. Sosiaalityöntekijöille se menee ja he eivät kerro. Huoli-ilmoitus on siitä hyvä, että sen perusteella äitisi voi päästä esimerkiksi muistitutkimuksiin.
Se on kleptomaani, monet mummot on. Ei mene tieto mihinkään, mutta jos kauppias tekee tarpeeksi monta rikosilmoitusta, niin voi tulla linnatuomio. Yleensä se on kyllä ehdollinen, kun muuten olisi linnat täynnä myymälävarkaita.