Onko hamsteri hyvä lemmikki 6-vuotiaalle? Ei
leluksi tulisi, vaan minä vastaisin hoidosta, mutta muuten.. Eläimiä meillä on jo ennestään, mutta kovasti juuri hamsua tyttö kaipailisi.
Kommentit (7)
Hamsut ovat ilta- aktiivisia, mikä on kiva jos tyttä on päivät muualla.
Itse suosittelisin marsutyttöparia, ovat yhtä helppoja kuin hamsut mutta sylitettävämpiä. Vapaana kipitellessään oppivat nopeasti tulemaan tytön luokse hellittäväksi ja ovat muutenkin kommunikatiivisempiä kuin hamsut.
Rotat ovat myös hyvin sosiaalisia, hiiristä on hurjasti iloa kun niillä on valtava häkki täynnä kiipeily- ja temppuilujuttuja.
minustakin parempi vaihtoehto. Yhteiset touhut hamsterin kanssa rajoittuvat iltaan ja aamuun.
6-vuotias on jo nukkumassa siihen aikaan kun hamsteri illalla herää, yöeläin kun on. Ja osaako noin pieni lapsi käsitellä pientä eläintä tarpeeksi varovasti? Jos vikkelä hamsteri vaikka putoaa niin voi helposti murtaa jalkansa. Marsua pienempää en ottaisi tuon ikäiselle.
Miksi tyttö kaipaa hamsteria, mistä on syntynyt juuri tuo kaipuu? Onko vain ohimenevä muoti, joka on lähtenyt siitä, että joku kavereista on hankkinut kotiinsa rotansukuisen eläimen?
Kun ottaa vastuulleen elävän olennon, syyksi ei riitä söpöys, se että muillakin on tai se, että "mä haluun".
Muuten, miten degeneroituneita nämä söpöt hamsterit, marsut, rotat, luppakorvakanit ja muut eläinkauppojen hittituotteet tällä hetkellä ovat?
Mitä tehdään kun se pikku lemmikki ei enää huvitakaan?
meillä gerbiilejä ja niissä enemmän katseltavaa