Mä sain lapsena valvoa uutena vuotena ja jouluna niin pitkään kuin jaksoin.
Nyt lapseni kysyy, saako tänä vuoden valoisimpana yönä valvoa koko yön? Lapsella ikää 12v. Mitä sanoisitte?
Huomenna ei mitään menoja, ei katso telkkaria, ei pääse nettiin, vaan haluaa leikkiä ja lukea kirjoja hiljaa ketään häiritsemättä omien sanojensa mukaan.
Annanko luvan?
Kommentit (6)
Meidan tytto valvoi viime uutena vuotena niin pitkaan kuin jaksoi eli noin yhteen saakka . Kouluiltoina tytto menee notmaalisti nukkumaan 8-8.30 ja viikonloppuisin n 9.
Ei ole kamalia traumoja tullut:)
Jarjen kaytto on vanhemmilla. Siis sallittua ...
Meidan tytto valvoi viime uutena vuotena niin pitkaan kuin jaksoi eli noin yhteen saakka . Kouluiltoina tytto menee notmaalisti nukkumaan 8-8.30 ja viikonloppuisin n 9.
Ei ole kamalia traumoja tullut:)
Jarjen kaytto on vanhemmilla. Siis sallittua ...
iltapesut hoidettu, yöpaita päällä, verhot kiinni, ei musiikkia, ei mitään häirintää muille. Iltavaloja huoneessaan 3 kpl ja annoin luvan laittaa ne päälle.
Saas nähdä, miten käy. Luotettava tuo on aina ollut, perusteli toiveensa sillä, ettei aina ole jotain aikoja tehdä asioita, vaan että joskus saisi koittaa miltä tuntuu valvoa:)
Ite taidan kyllä painua jo pehkuihin. ap.
Olen itse saanut muutamina iltoina (joulu, juhannus, uusi vuosi) valvoa niin pitkään kuin jaksan. Muuten meillä oli tosi tarkat nukkumaanmenoajat.
Niistä valvomisista minulle on jäänyt hyvät muistot. Se oli aina spesiaalia ja erityistä, vaikka en minä pitkään jaksanut koskaan valvoa.
Omien lasteni annan myös valvoa em. juhlaöinä.
Hyvähän mun on nyt tässä olla reilu ja sanoa joo, omani jos kysyis vastaavaa, kivahtaisin sille jotain "yöt on nukkumista varten" kommenttia.
Mut oon mä kyllä aika perseestä, kun en vois mukamas mitään kivaa ja outoa koskaan sallia.
Oo sä parempi, anna valvoo!