E-pillerit vaihdevuosioireiden ennaltaehkäisyyn
Hei kaikille!
Olen 43-vuotias nainen. Söin e-pillereitä säännöllisesti (paitsi tietenkin raskaana ollessa) 39-vuoteen asti. Sitten tuli ero ja päätin lopettaa niiden syömisen, kun en tarvinut niitä. Kuukautiseni muuttuivat todella epäsäännöllisiksi, mutta eipä se haitannut. 1,5 vuotta sitte kävin gynellä perustarkastuksessa ja hän kirjoitti minulle varmuuden vuoksi reseptin pillereille, jos haluan saada menkat säännöllisiksi.
En ole lunastanut reseptiä ja kiertokin on taas säännöllinen, mutta: Olen lihonut nyt vuodessa kymmenisen kiloa sekä olen ollut hieman alakuloinen joten epäilen, voiko nyt tässä olla kyse kiistan esivaihdevuosioireista. netistä luin, että usein oireisiin tarjotaan hoitona juurikin estrogeenia sisältäviä pillereitä, joten voisikohan toimia, jos nyt sitten kävisin hakemassa pillerit apteekista ja aloittaisin ne?
Olen muuten perusterve, verrnpaineet yms. erinomaiset ja silllon 1,5 vuotta sitten gyne sanoi, että mikään ei estäisi minua käyttämästä pillereitä niin kauan kuin haluan. Ei kai siis tähän mitään uutta käyntiä (taas) tarvi vai?
Kommentit (3)
Tietysti haet, mulla oireilee menkkojen suhteen mieliala enemmän kuin itse vuodot ja kyllä mielelläni otan siihen pillerit.
Hormonilierukkaa tyrkytettiin, ei edes ehdotettu pillereitä tai muita vaihtoehtoja kuin kierukkaa.
No mutta menkat ainakin muuttui ennustettaviksi ja säännöllisiksi, kun vuotaa jotain joka päivä.
En mä kävisi ainakaan. Oma kokemus: söin pillereitä "koko ikäni" viiskymppiseksi ja mulla oli todella olemattomat vv-oireet.