Kenen syytä on työttömyys?
Merkelin. Hän soittelee firmat ja ihmiset läpi ja käskyttää työllistämään sinne ja tänne. Tämä aiheuttaa sen, että savustetaan toisesta työpaikasta ulos työttömäksi kortistoon (työpaikasta, jossa itse haluaisi olla) ja väkisin yritetään noukkia kortistosta valtiolle töihin virastoon (kaasuputkihankkeisiin). mihin itse ei ole hakenut eikä halua olla töissä.
Hän myös järjestää porukkaa kotioven taakse häiriköimään ja työpaikkasavustajia työpaikoille savustamaan työttömäksi ja aiheuttamaan suurta taloudellista haittaa yksittäiselle ihmiselle. Hän järjestää hunaja-ansoja(työpaikkaromansseja) työpaikoille houkuttelemaan heidän avullaan kaasuputkihankkeisiin valtiolle töihin.
Hän myös järjestää korona-aikoina porukkaa hakemaan puolestasi ruokaa kaupasta (et voi ikinä tietää onko esim. ruoat myr ky tetty).
Hänen assarinsa käyvät am pu massa rakettaja parvekkeille ja polttelevat pilveä rapussa.
Hän soittelee Hesariin ja käskyttää tekemään yksittäisestä ihmisestä koko ajan juttuja eli ts maalittamaan ja vainoamaan yksittäistä ihmistä.
Hän murtautuu sähköposteihin, puhelimeen, nettiselaimeen, kuuntelee puheluita ja tulee linjoille, soittelee työpaikoille.
Kommentit (4)
Suomen hallitus kehottaa palkkaamaan ulkomaalaisia koko ajan lisää.
Kataisen, Sipilän, Rinteen, Marinin ja Orpon hallituksien täysin holtiton talouspolitiikka.
Ei talouskasvua vuoden 2008 jälkeen.
Työttömyys on yhteiskunnallinen ilmiö sekä yhteiskunnallinen byrokratia + muut säännöt ja määräykset pakottaa yksilön kannattavuus laskelmaan että kannattaako mitään tehdä vai ollakko passivinen. Miettikääpä jos yhteisössä yksilö lähtee hakemaan kylmässä pakkas yössä lisää polttopuita vajasta koska yhteisön takan tuli on sammunut, sen sijaan että tätä arvostettaisiin niin häntä rangaistaan kyseisestä teosta.
Suomessa, manaava hallitus, yritysten johto tehnyt virheitä, tuotanto ja talous, kysyntä eivät kohtaa.