Vanhemmat, joilla ei korkeakoulutusta
Ja lapsenne on mennyt esim lukioon/ammaattikorkeaan/yliopistoon, niin onko tämä vaatinut teiltä vanhempana mitä?
Vai onko koulu hoitanut suurimman osan?
Tai onko ollut hankaluuksia esim auttaa lasta opinnoissa?
Itseä kiinnostaa aihe, koska ei omakohtaista kokemusta ja nykyään sitä korkeakoulutusta rummutetaan niin paljon. Toki on myös muita vaihtoehtoja kuin korkeakoulut.
Kommentit (11)
Kysyin omia kokemuksia.
Eli sulla meno nyt aiheen ohi.
Mistä ap:lta puuttuu kokemusta: koulutuksesta vai tätä aihepiiriä koskevasta elämäntilanteesta?
Eli kuten otsikossa näkyy, keskustelu on osoitettu
Vanhemmille, joilla ei ole Itsellään korkeakoulutusta.
Lapsi hoitaa kaikki asiat itse. Ei siinä silleen mitään tukea tarvitse. Laittaa paperit sisään ja menee sinne.
Vierailija kirjoitti:
Eli kuten otsikossa näkyy, keskustelu on osoitettu
Vanhemmille, joilla ei ole Itsellään korkeakoulutusta.
Otsikko kertoo aihepiiristä - ei ole välttämättä osoitus kenellekään. Anteeksi.
Naurattaa ajatuskin ap:sta tarkistamassa yliopistossa opiskelevan lapsensa kotitehtäviä :D Ei hemmetti.
Vierailija kirjoitti:
Lapsi hoitaa kaikki asiat itse. Ei siinä silleen mitään tukea tarvitse. Laittaa paperit sisään ja menee sinne.
Niin minä tein, kun minun vanhemmillani ei ollut korkeakoulutusta, eikä kenelläkään lähipiirissä. Itse olin korkeimmin kouluttautunut, kun oli opistotutkinto yliopistoa aloittaessa.
Kieltämättä me ilman akateemista taustaa tulleet olimme eri asemassa kuin ties monennenko polven akateemisten perheitten ja professorien lapset.
90% työvoimasta ei ollut korkeakoulutusta 1977. Oli hyvin yleinen tilanne ennen tuo.
Mun äiti tuli työläistaustasta. Oli kallista kouluttaa ylioppilaaksi.
Sitten ei päässyt kauppakorkeakouluun, kun Tampereella ei ollut ja Turussa oli yksityinen, jonne pääsemiseksi piti olla suosituksia.
Löysi itselleen hyvin koulutetun perheen lakimiespojan ja sitten miehensä vuoksi sai niitä suosituksia suhteilla ja pääsi kauppakorkeaan. Valmistui akateemiseksi.
Koko alkoi tuntea harmitusta muiden "hienommista" suvuista. Jotain alemmuutta. Vanhempansakin nöyristelivät. Aika kauheaa.
Suosituskirjesysteemiä on ehdotettu takaisin. Toivottavasti ei tule. Erittäin epäreilua.
Vierailija kirjoitti:
Eli kuten otsikossa näkyy, keskustelu on osoitettu
Vanhemmille, joilla ei ole Itsellään korkeakoulutusta.
Minulla ei ole, mutta kaikilla lapsillani on
kannustus on riittänyt koko koulutaipaleen
Lapset valitsee opintonsa itse ja kouluttautuvat kuinka haluavat.
Aivan jokaisen valinta on yhtä arvokas!
Vanhemmat tukee lasten valintoja.