Tiuskitteko vuorotellen toisillenne, jos olette vanha pariskunta ikähaarukalla 70v+?
Kommentit (6)
Paula täsä. Me pidettiin Markun kanssa mökötyskoulua. Ei puhuttu juuri mitään toisillemme. Näin meni vuoskausia. Sitten Markku kuoli 69-vuotiaana.
Emme. Emme riitele koskaan, puhumme kauniisti ja autamme toisiamme pikkuasioissa. Juuri nyt puolisoni on tankkaamassa autoani ja minä teen hänelle välipalaa valmiiksi. Emme käytä alkoholia ollenkaan. Siitäkö te riitelette vai mistä? Me olemme kiitollisia jokaisesta yhteisestä päivästä, ei niitä liikaa ole jäljellä.
Mun vanhemmat on jo melkein 80v ja tappelevat. Isä haukkuu äitiä rumaksi ja äiti isää impotentiksi.
Emme ole koskaan tiuskineet toisillemme. Emme myöskään riitele. Keskustelemme asioista kuten aikuiset ihmiset. Yritämme löytää järkeviä ratkaisuja, melkein aina olemme samaa mieltä. Asiaa auttaa kun molemmilla on samanlainen maailmankatsomus ja samat arvot.
Kyllä ja kiroillaan myös! Asutaan omakotitalossa niin saa rauhassa riidellä. Riidellään myös vaimon vanhan siskon kanssa,kun tulee kylään. Purkaudutaan oikein kunnolla.