Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Ahdistaako vanhemmuus?

Vierailija
05.02.2025 |

Onko muita joita vanhemmuus ahdistaa? Väistyykö tämä? Missä vaiheessa helpotti? Ei ole kyse baby bluessista. Kyseessä taapero, uusperhekuvio. Itse lapsi suloinen. Bio vanhempi ei kuvioissa. Lapsi tuntuu kuin omalta, mutta pelottaa ja ahdistaa, että pärjäänkö. 

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
05.02.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vanhemmuudelle asetetut vaatimukset kyllä. Yhteiskunnan toimesta.

Vierailija
2/4 |
05.02.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sen kuuluu ahdistaa, koska  vanhemmuus on kasvamista, eikä sen pidä olla aina helppoa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
05.02.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei ahdista. Riittämättömyyden tunnetta koen usein, ja päivittäin asiat menee päin persettä.  Mutta joku juuri sanoi, että hyväksi vanhemmaksi itseään tituleeraava valehtelee.

Vierailija
4/4 |
05.02.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sä oot kiintynyt paljon lapseen, hän tuntuu kuin omalta, silloin sä joudut käsittelemään niitä tunteita mitä jokainen mieleltään terve vanhempi käsittelee, tekeekö asiat oikein, voiko lapsi hyvin, kasvaako hänestä hyvä ihminen yms. Sä myös opit luottamaan omiin taitoihin, mutta lapset tuppaa kasvaa vaiheittain, kun yhden asian suhteen oot jo vahvoilla, niin kohta onkin jo seuraava vaihe edessä ja uudet ongelmat.

 

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi yhdeksän seitsemän