Kuuluuko noroon korkea kuume, 40 astetta ja makuaisti vääristynyt?
Lapsi alkoi toissa yönä oksentelemaan ja nopeasti nousi kuume sinne 39. Yöllä oli 40 ja houraili. Tänään ihan ok mutta ruoka kuulemma maistuu ' oudolta '
Kommentit (12)
koronassakin on mahaoireita. Itse ollut nyt viikon on off kipeä, välillä palelee, välillä on lieviä mahaongelmia, sitten saattaa olla päivä-pari suht ok ja sitten taas on outo olo. Saa nähdä kauanko jatkuu.
Veikkaan influenssaa.
Eikä yksittäinen oire välttämättä kerro että mikä tauti on kyseessä. Varsinkaan esim makuaistin puuttuminen.
Vääristynyt makuaisti -> korona. Kokemusta on.
Ripulia oli juu mutta ei ns flunssa oireita. T. Ap
Vierailija kirjoitti:
Koronaa. Noroon kuuluu hillitön oksentaminen (+ripuli), ei kuume. Alkaa rajusti ja loppuu nopeasti.
Minulla oli norossa kuume vuosia sitten. Nousi nopeasti 39 asteeseen.
Mulla oli myös vääristynyt makuaisti taudissa. Jotkut maistui huonoksi menneelle, jotkut oudolle ja jotkut ok
Olin keuhkokuumeessa.
Korona virus aiheutti koko meidän perheelle korkean kuumeen, ripulia ja oksentelua ja makuaistin muutoksia. Itse en maistanut mitään kolmeen viikkoon.
Kyllä norossakin voi nousta korkea kuume, 39-40 oli meillä.
Korona. Sitä on nyt paljon, lapsen kavereita on paljon sairaana, toivottavasti ei tule meille.
Tosiaan kaikki flunssan oireet puuttuu, ei nuhaa tmv. T. Ap
Koronaa. Noroon kuuluu hillitön oksentaminen (+ripuli), ei kuume. Alkaa rajusti ja loppuu nopeasti.