Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Soten alasajo jatkuu: Hengityksen lopettaneen vauvan takia ei saa kiireellistä ambulanssia. Syöpäsairaiden annetaan kuolla jonoon. 😲😬!!!

Vierailija
27.01.2025 |

YLE kertoo miten soten alasajo sujuu:

Pikkuvauva lopetti hengittämisen ja hälytyskeskus lähetti ei-kiireellisen ambulanssin, joka tuli puolen tunnin kuluttua. Vauvan vanhemmat joutuivat soittamaan tuttavia apuun. Vauva kuoli.

Ambulanssit eivät enää saa lisähappea mukaan. Ai kun kiva.

Syöpälääkäri kertoi, että syöpäsairaat laitetaan jonossa niin kauas kuin hoitotakuu antaa myöten. Näin he kuolevat ennen kuin pääsevät hoitoon. Tehokasta säästöä tämäkin.

Kaikki eivät ole vielä kuolleet. Mitä seuraavaksi?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
27.01.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hyvin toimii tämä Sannan ja tyttöjen suunnittelema sote-malli. 

Vierailija
2/3 |
27.01.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vasurithan tuosta ambulanssistakin teki harvojen saaman palvelun aikanaan kun piti säästellä terveydenhoitoon pääsyssä. Eli ambulanssia soittaessa kannattaa varautua puolen tunnin kinasteluun siitä onko se pää nyt riiitävän halki ambulanssin lähettämiseksi vai ei. 

Sama systeemi on ollut terveyskeskuksissa jo vuosikymmenet eli aikoja ei saa jos se mutulla ja kristallipallolla soittajan oireita diagnosoiva leipääntynyt hoitsu ei niitä päätä antaa. Toki soittoaika on aamulla kello 8.00-8.01 ja tuon jälkeen päivän ajat on jaettu. 

Koko systeemin määrittäväksi ominaisuudeksi on tullut näennäinen laskennallinen tehokkuus eli se miten paljon "turhia" käyntejä tulee, ja tavoite on nollassa joten aika moni jää ilman hoitoa kun asiasta vastaamaan laitetut hoitajakoulutetut mutuilee varmuuden vuoksi liian harvalle palvelua kuin liian usealle. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
27.01.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kehitysmaa-Suomi:(

Oltaisipa edes itä-Euroopan tasolla!!!

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä kolme kolme