Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Oikeasti ammatti, median luoma ammatti vai itse keksitty...

Vierailija
22.01.2025 |

Maikkari uutisoi Hintsan onnettomuudesta ja mainostaa samalla Iholla -sarjaa. Jutun lopussa kerrotaan, että mukana Iholla -sarjassa on myös purjehtija-yrittäjä Harkimo. Eli "ammatin/ ammattinimikkeen" saa ihan vaan sillä perusteella, että suunnittelee lähtevänsä purjehtimaan?

Mäkin olen suunnitellut kirjoittavani kirjan eli olen kirjailija. Taulunkin olen ajatellut väkertää, joten olen myös taidemaalari. Tämän lisäksi olen tietysti talonrakentaja, someammattilainen, vaikuttaja, markkinoija, pt, käsityöläinen... Täytyykin päivittää cv.

https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/tasta-syysta-laakari-ei-suostunut-p…

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
22.01.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Purjehtija-yrittäjä= yrittää purjehtia.

Tanssija-yrittäjä= yrittää tanssia.

 

Vierailija
2/3 |
22.01.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllähän Joel Harkimo on purjehtinut koko ikänsä, ei toki alkuun ammatikseen, mutta isänsä myötä purjehdus ollut varmasti aina osa hänen elämää. Nyt viimeiset pari vuotta on panostanut oikeastaan vaan siihen maailmanympäripurjehdukseen ja harjoitellut sitä varten.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
22.01.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Missä sanottiin, että se on ammatti? 

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi viisi viisi