Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Miten suhtautua itseään hinkkaavaan 4-vuotiaaseen?

Vierailija
25.05.2011 |

Joka ikinen päivä viedessäni poikani hoitoon, hän asettuu päiväkodin pihassa sellaista betonitötteröä vasten "hinkkaamaan" itseään sitä vasten. Ei kuulemma vietä siinä kaikkea aikaansa, mutta on usein samoissa puuhissa hakiessani häntä. Ilmeisesti menee siihen etenkin silloin kun on tylsää tai kokee itsensä ulkopuoliseksi. Tilanteessa uppoutuu täysin puuhaansa eikä vastaile kysymyksiin tai noteeraa jos häntä lähestytään.



Tiedä nyt sitten, onko tämä sitä unnutusta vai mitä.



Mutta kertokaa, mikä olisi rakentavin tapa suhtautua? Pitäisikö olla huomaamatta, kieltää asia tai jotain muuta? Paljoakaan hänen kanssaan ei voi asiasta keskustella, koska hän ei ole halukas.



Päällepäin näyttää suoraan sanottuna ihan häkkieläimen häiriintyneeltä käyttäytymiseltä. Voiko johtua jostain psyykkisestä stressistä?



Huolestuttaa.

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
26.05.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

minusta jotain pahasti vialla kasvatuksessa ainakin hänellä kun noin tekee. Normaalia on vähän tutkia, mutta jatkuvasti... tälle tytölle nyt ei edes hiukset kasvaneet päähän kuin vasta 6vuotiaana eli jotain vikaa oli ilmeisesti elimellisestikin. Äiti tuntui( ja on vieläkin) niin keskittynyt matkatoimistossa luomaansa uraan että aikaa ei hänellä lapselle riittänyt, kuten ei rahaa kunnon ravitsevaan ruokaan tai ehjiin vaatteisiin. Enkä tarkoita merkkivaatteita tai ravintolassa syömistä, vaan minusta on outoa jos ruoka on AINA einespitsoja/valmislaatikoita tms ja KAIKKI vaatteet hankitaan kirppiksiltä.

Vierailija
2/7 |
26.05.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

mielenterveyden järkkymistä, stressiä?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
26.05.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hyvää se tekee nuorelle miehenalulle.

Vierailija
4/7 |
26.05.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

kokee turvattomuutta jne. lapsen mielenterveys ei ole kunnossa.



Normaali lapsi ei hinkkaa itseään jatkuvasti. Jotakin häikkää lapsellasi nyt on.

Vierailija
5/7 |
26.05.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaverin muksu, 7v, istahtaa vanhempiensa "syliin/polvelle", jotenkin että jotenkii silleen ratsastusasennossa jalalla...



Vai onkohan vain likainen mielikuvitys... :O

Vierailija
6/7 |
26.05.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

4v ei vielä hallitse mielihalujaan. Pitäisi ohjata muihin puuhiin aina kun homma alkaa. Ja kertoa että omassa rauhasa voi tuota tehä, muiden nähden ei.



Ei tuo yksinään mistään mielenterveysongelmasta kerro.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
26.05.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itsensä koskettelua ei tietenkään saa kieltää mutta lapselle tulee kertoa että sitä tehdään vaan omassa rauhassa. Päiväkodissa asiaan tulisi ehdottomasti puuttua ja saada toiminta loppumaan. Jos tuota esiintyy vain päiväkodissa niin minusta se kyllä kielii siitä että siellä ei ole pojalla kaikki hyvin, toki voi olla niinkin että poika on sattumalta äkännyt miten kivalta se hinkkaaminen tuntuu ja on nyt aivan sen lumoissa. Ehdottomasti kuitenkin asiaan tulisi puuttua. Onko tätä jatkunut kauan, onko lapsessa muita erikoisia piirteitä tullut esiin?