Ruokako kallista Suomessa? No haistakaahan home! Peruna 95 senttiä kilo, kaurahiutale 74 senttiä kilo.... 👏🏻🥳👍🏻🎇
Vehnäjauho 78 senttiä kilo.
Suola 1,05 € kilo.
Rasvaton maito 69 senttiä litra.
Juomavesi hanasta 0,5 senttiä litra.
Makaroni 1,22 € kilo.
Margariini 35 senttiä rasia (400 g)
Kala on kieltämättä sikakallista: 100 gramman annos silakkaa tai muikkua maksaa peräti 70 senttiä.
Miksi ihmeessä jengi haluaa syödä jotain yliprosessoitua pitkälle jalostettua ruokaa, kun sitten itketään miten kalliiksi se tulee?? Itse tekemällä säästää pitkässä juoksussa aivan valtavia summia, kun osaa vertailla hintoja.
Kommentit (4)
Niin. Kannattaa googlettaa clean eating ja alkaa noudattaa sitä. Kananmunaa, pinaattia, vihanneksia, vähän marjoja kylkeen jne.
Kyllä se on kallista jos haluaa muutakin syödä kuin pernaa, puuroa tai makaroonia. Tai sit suolaa ja margariinia, kuten ehdotit;)
Hyvä tonkia vaikka netistä paljon uusia ruokaohjeita, joissa voi hyödyntää edullisia aineksia. Ei kyllästytä niin.
Hauilla ja ostovoimahauilla löytyy että suomi on kaikista kallein ruuan suhteen ja ollut jo 60v. Tuet aivan järjettömät eli suuremmat kuin esim. ranskassa ja ihmismäärä on sentään aivan toista luokkaa.