Paino pyörii jatkuvasti ylipainon rajalla
Paino vaan pysyy 75-77 välillä koko ajan. Mietin, pitäisikö sitä saada alas edes hiukan vai pitäisikö tällaisen asian antaa vaan olla ja unohtaa.
Kommentit (14)
Älä turhaan murehdi. Tuo on aivan ok.
Kilo sinne tai tänne ei merkitse mitään. Hankkikaa elämä.
Vierailija kirjoitti:
Ei tuo millään rajalla ole.
Onhan se, laske vaikka itse.
Tavallista nykyään et painoh on ylärajoilla vaik vaihteluväli on melkei 20kg
Sekin on jo saavutus jos saat pidettyä sen tuossa etkä päästä kiloja karttumaan.
Minullakin oli paino nuorempana ylipainon rajoilla ja pidin itseäni isona. No, sitten elämää tapahtui ja sain painoa 25 kg lisää. Ottaisin ihan mielellään vanhan painoni takaisin.
Vierailija kirjoitti:
Sekin on jo saavutus jos saat pidettyä sen tuossa etkä päästä kiloja karttumaan.
Tämä. Kunpa itsekin olisi tajunnut tämän.
Hyvä paino on, varsinkin noin pitkä näyttää vielä hoikalta.
Vierailija kirjoitti:
Pituus unohtui mainita, 174.
Ap.
Jos et halua olla läski, käyt kriittisesti läpi ruokavaliosi ja teet tarvittavat muutokset.
Olen muuten saman pituinen kuin sä, 70 kg.
Siitä voisi pudottaa 3-4 kiloa, niin olisi parempi olla.
Mulla näytti vaaka aamulla 188. Oli mennyt pauna asteikko päälle.
Ei tuo ole ollenkaan paha, mutta kyllä siitä silti voisi tosiaan muutaman kilon nipistää, ehkä just sen 5-7kg ja sen pitäisi onnistua kohtuu helposti, paitsi jos olet ollut lapsena ja nuorena pulska niin sitten ei ole ihan yhtä helppoa, mutta pisteet siitä että oot saanut pidettyä sen tuossa.
Vierailija kirjoitti:
Sekin on jo saavutus jos saat pidettyä sen tuossa etkä päästä kiloja karttumaan.
Taitaa olla juuri se paino, joka ei pahemmin nouse eikä laske kun elää tavallista elämää. Painonvaihteluvara johtuvat monesti suolensisällöstä tai sen ulostamisesta, hikoilusta (aikuinen hikoilee litran yössä) ja siitä, että kuinka suolaista ruokaa on syönyt edellisenä päivänä ja suolan aiheuttamasta pöhötyksestä. Gramma hiilaria sitoo gramman nestettä jne.
Pituus unohtui mainita, 174.
Ap.